PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arıza : Heli Yükselmiyor - Dönerken Yükselmeye Başlıyor

GAMEHUNTER
03-10-2011, 16:10
Arkadaşlar öncelikle sizlerin profesyonel hobiciler olduğunuzu biliyorum, ben hobiye yeni başlayacağım için elim alışsın diye 80-100 TL ye satılan 3 kanallı Gyro mini helikopter satın aldım. (Resimdeki gibi)

Helikopteri sorunsuz oynuyordum ilk günlerde fakat sonradan şu arıza meydana geldi. Tarif etmeye çalışayım.

Helikopteri havalandırmak için kumandanın solundaki kolu ileri itince helikopter tam havalanmıyor. (Belli bir noktaya kadar havalanıyor) Sanki pili zayıflamışta güç yetmezmiş gibi. (Halbuki full şarjlı bataryası)

Kumandanın sağındaki yön kolunu sağa veya sola çevirince hem normal şekilde dönüyor hemde yükselmeye başlıyor.

Yani dönmek istediğimde tam güç yükselmeye başlıyor havaya ayrıca helikopterin sesinden de anlaşılıyor dönerken sesi fazlalaşıyor güç arttığı anlaşılıyor yani.

Umarım tarif edebilmişimdir, gerekirse video da çekip koyabilirim durumu gösteren.

Bu kumanda ile alakalı bir arıza mı yoksa helikopterden mi kaynaklanıyor. Basit bir arızaysa ben kendim onarabilir miyim ?

Cevaplarsanız memnun olurum. Saygılar...

[Sadece Kay

cansung
04-10-2011, 22:06
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz, bahsettiğiniz heli oyuncak sınıfında infared kontrollü bir model olduğundan profesyonel anlamda tamiratı çok mümkün olmayacaktır, öncelikle infared gözü kumandanızı görmesi gerekiyor, heliyi bir arkadaşınız tutsun sizde kumandayı infared gözünü görecek şekilkde tam gazı açın, performans sıkıntınız varmı bir bakın eğer yoksa kumandanızın infared gözü görecek şekilde oynayınız :) diğer türlü gerçekten diğer stickleri oynattığınızda tam gazı kullanabiliyorsanız yapacak çok fazla birşeyiniz olduğunu düşünmüyorum :(

GAMEHUNTER
04-10-2011, 23:26
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz, bahsettiğiniz heli oyuncak sınıfında infared kontrollü bir model olduğundan profesyonel anlamda tamiratı çok mümkün olmayacaktır, öncelikle infared gözü kumandanızı görmesi gerekiyor, heliyi bir arkadaşınız tutsun sizde kumandayı infared gözünü görecek şekilkde tam gazı açın, performans sıkıntınız varmı bir bakın eğer yoksa kumandanızın infared gözü görecek şekilde oynayınız :) diğer türlü gerçekten diğer stickleri oynattığınızda tam gazı kullanabiliyorsanız yapacak çok fazla birşeyiniz olduğunu düşünmüyorum :(

Teşekkürler hoşbulduk.

Evet tarif ettiğiniz gibi sağdaki sticki oynatınca yükselmeye başlıyor, kumandanın infrared gözleri temiz, 10 metreden rahat çekiyor.

Söküp monte etsem birşey değişirmi acaba ? ama kumandanın sticki arızalı gibi sanki yinede emin değilim. :rolleyes:

cansung
05-10-2011, 01:18
Dediğim testi yapın, siz sticki sağa çektiğinizde helinin kuyruğu dönecektir, dönmeye başlamadan gaz artıyor mu ? yani kuyrugun her pozisyonunda da gaz artıyorsa bence heliyi boşuna sökmeyin, çünkü ne alıcıyı nede vericiyi tamir etmek için malzeme bulamazsınız, belkide bir daha hiç çalışmaz. Elektronik bilginiz yeterliyse basit normal bir kumanda takmayı deneyebilirsiniz ama şahsi düşüncem bu çabanıza ve paranıza yazık olur :)
ww.hobbyking.com firmasından Trex450 nin çakma versiyonları var kiti zannedersem 20-25usd toplamda 100 usd gibi bir paraya (kumanda hariç) uçar hale geliyor bende var ve uçuyor, modelin adı HK 450, forumumuzda da detaylı bilgi var.
[Sadece Kay

bbbozca
06-10-2011, 19:13
eğer kumandanız bir kaç modda kullanılıyorsa bilmeden mod değişikliği yapmış olabilirsiniz.
ancak yazdıklarınızdan bunun olması ihtimali düşük....
muhtemelen elektronik hatası var.bunların elektroniği yaklaşık 1 ayda bozuluyor eğer elktronik bozulmasa bile pili kesin bozulur.
4 kanallı bir heli ile elinizdekini sakın kıyaslamayın....(elinizdeki oyuncak,benim 4 yaşındaki ufaklık bile uçurabiliyor)

GAMEHUNTER
06-10-2011, 19:18
eğer kumandanız bir kaç modda kullanılıyorsa bilmeden mod değişikliği yapmış olabilirsiniz.
ancak yazdıklarınızdan bunun olması ihtimali düşük....
muhtemelen elektronik hatası var.bunların elektroniği yaklaşık 1 ayda bozuluyor eğer elktronik bozulmasa bile pili kesin bozulur.
4 kanallı bir heli ile elinizdekini sakın kıyaslamayın....(elinizdeki oyuncak,benim 4 yaşındaki ufaklık bile uçurabiliyor)

Haklısınız zaten smilasyon eğitimi olsun diye almıştım 4 kanallı bir modele geçeceğim. Birde USB den şarj olabilmesi hoşuma gittiği için aldım. Neyse arızalanması problem değil sadece basit bir arıza mı veya herkesin karşılaştığı birşeymi diye sormak istedim.