PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trainer'dan Sonra Uçak Seçimi

nihat
02-10-2008, 23:19
Sevgili modelci abilerim;

Geçen hafta trainerımla son uçuşumu yapmış ve kalkışta sahamızdaki yedek kulubesine çarpıp bir güzel parçalamıştım {SMILIES_PATH}/grin.gif
Şimdi 2. uçağa karar vermem gerekiyor.Sİzlerin söyledikleri doğrultusunda bana uygun olabilecek uçakları küçük çaplı araştırdım.Beğendiğim 2 uçak var.
İlki phonix model accipiter:
[Sadece Kay;//[Sadece Kay;modelizmo.com/urunler_detay.asp?id=4497&gid=307&rnd=0,4639319
İkinci olarak phonix model Impulse:
[Sadece Kay;//[Sadece Kay;modelizmo.com/urunler_detay.asp?id=4499&gid=307&rnd=0,5826884

Bu uçakları seçmemin öncelikli sebebi dış görünüşleri.Özellikle accipiter gözüme hoş görünen bir uçak.Ancak her ikisinindede farkında olduğum eksiler var.Anladığım kadarıyla her ikiside kanattan tekerli.Ayrıca kanatları dolphinde olduğu gibi uçlara doğru genişlemiyor.Aksine uçlara doğru daralan bir yapısı var.Sanırım bu nedenle uçaklar daha fazla hız isteyecek ve daha kolay stall olacak.
Bu eksiler beni çok zorlayacak ve altından kalkamayacağım büyüklükte sorunlarmı?

Barlas Abi'nin dolphini de benim için çok uygun.Ancak dolphin dış görünüş olarak benim sevmediğim bir uçak.Bu nedenle yukarıdaki uçaklar hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum.Tabiki şu durumda benim için dış görünüşten çok işlev önemli.Gönül yukarıdakilerden birini istiyor ama terçihim yine sizin verdiğiniz fikirler doğrultusunda olacak.

Sevgiler

İyi Bayramlar

Nihat

cansung
04-10-2008, 12:57
Nihatcım ,malesef şu aşamada uçağını şekli tibariyle seçmen son derece yanlış ! . Senin yerinde ben olsam asla 2. uçak olarak kanattan tekerlekli bir model seçmem , unutmaki inişte veya kalkışta yapacağın en ufak yanlış bir hareket kanadın parçalanmasına sebep olacaktır , diğer husus kanadın kısa ve dar bolması uçağın daha oynak olmasına sebep verecek ,senin alman gerekecen uçaklar , Big Stick (Diğer adıyla ugly stick) ,Great Planes Easy Sport tarzı uçaklar olmalı ama emin ol her ikiside birbirinden çirkindir {SMILIES_PATH}/grin.gif Genede seçim senin.

baytacoglu
04-10-2008, 20:56
Sevgili Nihat,

Ben de beğendiğin modelleri inceledim. Hakikaten güzel moıdeller.

Ancaaakk!!!

İkisi ince ve uzun, yani biraz jet yapısı var. kanatlar da tam senin dediğin gibi. Süratli olacakları kesin.

Bunlar nisbeten hızlı trainerler. Elbette altından kalkılmayacak şeyler değiller ama yine de inşallah seni üzmezler.

Şimdiden hayırlı olsun.

Sevgiler.

Barlas.

nihat
08-10-2008, 14:49
Sevgili Cansun ve Barlas Abi,

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Açıkçası uçakların hızlı uçması ve oynak olması göze alabileceğim zorluklar,ancak kanattan tekerli olmaları gözümü korkutan etken.Özellikle düzgün çalışmayan motorumun havada stop etmesi durumunda sert inip olası bir kırım yaşamak canımı sıkacaktır.Bu nedenle şu anda bu uçakları beklemeye almış durumdayım.

Cansun Abi,

Tavsiye ettiğiniz uçakları yurtiçinde satan yer bulamadım.Bu nedenle biraz daha araştırma yapıp yurtiçinden alabileceğim bana uyacak uçaklar arıyorum.

Ayrıca benim yeni öğrenmiş olduğum bir konuyu paylaşmak istiyorum.THK Os-Max motorlarının satışının yapıyormuş.Wep sitelerinde görünmüyor ancak telefonla bilgi alınabiliyor.46 AX in fiyatı 205 ytl.46'lık Magnum'la alarında 45 ytl fark var.Bence aradaki fiyat farkı rahatlıkla gözardı edilip alınabilirler.Mersin'den alacak arkadaşlar THK Mersin Şubesi'nden alarak kargo ücretindende kurtulabilirler.

Sevgiler

Nihat

cansung
08-10-2008, 15:03
Nihatcım senin için sürat ve oynaklık sorun olmayacaksa aşağıdaki uçağı alıp üzerine 55 AX takabilirsin.

[Sadece Kay;//[Sadece Kay;zetmodel.com/index.php?do=catalog/product&pid=44

nihat
09-10-2008, 19:09
Cansun Abi extra benim çok sevdiğim bir uçak.Akrobasi modeli olarak geçtiği için 3. uçak olarak düşünüyodum.Ama genelde sizinde siteye yazdığınız gibi uçurması çok zor olmayan bir akrobasi modeli olduğu söyleniyor.

Şu anda üniversite meselesiyle uğraşıyorum.O kesin bir sonuca bağlanınca kısa zamanda bir karar verip yeni uçak edineceğim.

Nihat