PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Falcon 3D Service Manual

pcokum
20-03-2009, 11:14
Merhaba arkadaşlar. Falcon 3D kullanıcısı olarak yaklaşık 2 aydır bu heli ilgili internette bir hayli araştırmalar yaptım. Bulduğum dökümanları indirip arşivledim.

Falcon 3D, Art-Tech tarafından üretilen ve OEM yedek parçaları olmayan bir heli modeli. Yani Art-Tech tarafından üretilen parçalara mahkumuz. Özellikle iniş takımlarının dayanıksız olması nedeniyle bir çok kişi tarafından eleştirilen bir model. Ekte linkini gönderdiğim PDF dosya, Falcon (Typhoon dahil) un tamiri ile ilgili bir çok bilgi içermekle birlikte, Falcon ile uyumlu olarak kullanabileceğiniz alternatif marka ve modellere ait bilgileri de içeriyor. Umarım faydalı olur.

[Sadece Kay

altuu
28-03-2009, 02:03
Ben artık bu heli için yaptığım harcamaların çok fazla olduğunu ve bundan sonrasının gereksiz olduğunu düşündüğüm noktada bıraktım. :)

Ama yine de paylaşımınız için teşekkürler; indirdim, n'olur n'olmaz !

altuu
16-04-2009, 19:57
Pınar Abi; sen HK450 istemiş miydin?

Millette görüyorum, ve acaba diyorum benim falcon'un elektronik parçalarını, kumandasını, li-po pillerini hk450 sipariş edip onda değerlendirsem mi.. ???

Çünkü illallah ettirmişti benim falcon ve bırakmıştım ama ruhu şâd olur belki böylece. :D

pcokum
16-04-2009, 20:50
Altuu, bu düşünce dün akşam aklımdan geçti vallahi. Bir HK-450 siparişi geçeyim, Falcon'un elektroniklerini de ona aktarayım diye.

Belki takip ediyorsan biliyorsundur, geçen hafta Barlas Hocam'ın Classic EP sini aldım. Bu uçağın pil eksikleri var. O pilleri tamamlayıp arkasından bir HK-450 sipariş düşünüyorum. 2 hafta önce Ceyhun HK sını toplayıp getirmişti. Pistte inceledik biraz. Mükemmel bir heli değil elbette ama 35 dolara göre değerlendirdiğinde kayda değer bir heli.

Ben HK-450 toplayıp, zamanla kırılan parçaları da Copterx ile upgrade etmeyi planlıyorum. Ufak ufak, bütçeyi yormadan hatır sayılır bir heliye sahip olma planı ;D

altuu
16-04-2009, 21:16
HK450 falconla kıyaslandığında fiyat/performans olarak ikiye katlıyor. Her inişte iniş takımı kırmaktan gına gelmişti; insanın uçuş isteğini de köreltiyor bir yerden sonra. Ve ufak ufak alışveriş yaptığımızdan farketmiyoruz ama toplamda büyük helikopterlerden daha çok masraf çıkarıyor! >:(

Şimdi yakıtlı bir helikopterim oluyor, iyi hoş da arada şöyle kafa dinlemelik, ya da korkmadan helikopteri ters dönderip uçurmalık bir heli istiyorum ::)

Aklıma ilk gelen olay da işte bu; hk450 gövde sipariş edip; elimdeki parçaları değerlendirmek. Ki ben eminim falconun üstündeki parçalar daha iyi bir modelde çok fark yaratacak uçuşlara sahne yaratabilir. çünkü üstündeki parçalar dandik değil; kendisi dandikti.

pcokum
16-04-2009, 21:25
Falcon elektronikleri vasat belkide vasatın biraz üzerinde. Başlarda gyro ile problemim olsada şu anda gayet iyiyiz. Sadece servoları fazla güven vermiyor bana. Ama helinin toplam maliyeti düşünüldüğünde çok ciddiye alıncak bir durum olmayacaktır. Ayrıca dün akşam Futaba kumandanın alıcısını Falcon söküp E-Fly alıcıyı taktığımda bir şey fark ettim. Servoların çalışma aralıkları değişti. E-Fly alıcı ile servolar biraz daha sağırlaştı sanki.

HK nın şöyle bir avantajı var. "Kırılırsa...?" diye bir tedirginlik yaşatmaz diye düşünüyorum. Ben Falcon da korkuyorum açıkçası. Bir yerden arıza verdimi arkası gelecekmiş gibi duruyor. Bazı parçalar THK ya rağmen yinede pahalı. Swash plate in balllink vida yuvalarından biri yalama oldu bu hafta. Swash ın fiyatı 40 TL. HK nın toplam fiyatının 1/3 ü.... Bu durumda HK toplamak daha avantajlı geliyor.

Bazı eksikleri tamamlandığında yada upgrade edildiğinde gayet iyi bir heli olur HK. Mesela ilk etapta bir çift karbon pal bence şart. Kendi palleri çok kötü. Birde zamanla Copterx parçaları ile upgrade edilirse gayet performanslı bir heli sahibi olunur.

altuu
16-04-2009, 21:53
Katılıyorum. Zaten falconda adamların stratejisi böyle. ilk aldığın halde başına bişey gelmezse aletin çok uygun ve stabil. Fakat öyle problemler geliyor ki başına; insanı çileden çıkarıyor.
mesela benim kanopi tutucusu kırıldı. buraya kadarı gayet normal. ama kanopi tutucusu aynı zamanda gövdenin kendisi :-X Komple gövde, ekipman değişmesi gerekiyor... >:(

Ya da helikopterin parçaları çok ucuz ama en ufak bir olumsuz durumda hiç bir plastik aksana birşey olmuyor (iniş takımları haricinde, çünkü o allah'ın emri zaten :) ); ama boom strike oluyor. aslında boom normalde ucuz ama eski boomun içindeki rulmanları imkanı yok çıkaramıyorsunuz. sadece boomu almak da bu durumda bi işe yaramıyor, gidip komple kuyruk seti alıyorsunuz ki yine masraf yine masraf... :-[

ama bu hk450 olayını bir değerlendirelim derim ben ...;)

pcokum
17-04-2009, 10:43
Altuu, aklıma takılan bir şey var. Sence Falcon stok motoru HK için yeterli olur mu? Hover ve alan turunda sıkıntı olmaz ama 3D denemelerinde bu motor yetmeyebilir.