PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Planöre Başlangıç

ceyhun
18-05-2009, 15:21
Sevgili arkadaşlar, abilerim

Hafta sonu Ramazan abi ve pınar abi ile almış olduğumuz planörle uçma kararına istinaden thk de satışta olan iki planörden birine karar verdim gibi.

Hawk 2mt elektrikli planör

birincisi ki bunu almakta kararlılığım diğer sitelerde de okuduğum yorumları ve fiyatı nedeniyledir. Bahsedilişi tamamen olumlu yönlerden mevcut sağlam sorunsuz ve başlangıç için ideal bir planör.

Bu planör için tavsiye edilen 1000 kv fırçasız motorla 25-30 amp Esc limitleri mevcut ama bunun üzerinde sığabilecek, hafif sorun çıkarmayacak daha güçlü motor ve esc kullanmak kişiye kalmış. mevcut uçuş videosu için fazla araştırma yapamadım ama yorumlar konusunda aileronunun olması nedeniyle uçurmasının son derece kolay ve keyfli olduğundan bahsediliyor. kanat açıklığı 2 mt yeterlidir diye umuyorum. görüntüsü güzel. fiyatı 125 TL max maliyet benim için 125TL + kargo daha ne olsun.

diğer ürün ise ki gönül bundan yana cep karşı duruyor mini angel elektrikli planör bu planör de artı olark başta 2618mmlik bir kanat açıklığı ahşap malz. polyester kaplama ve kompozit malz. artısı var. dahası gövdesi fiber olarak bildiriliyor. bu kuşun satış fiyatı 320 TL + kargo tabiki diğer planörden çok daha güzel ama dediğim gibi cep bu kuşa karşı duruyor benim tarafımdan.

planör işinde son olarak aklıma gelense olmayanlar için bir artı masraftır oda koltuk gerekli uzun bir uçuş süresi ayakta gerçekten zor olur. ;D

herkese sevgi ve saygılarımla

yorumlarınızı bekliyorum.

baytacoglu
18-05-2009, 15:37
Ne diyeyim,

hayırlı olsun.

Valla en stressiz olanı bu her halde

Barlas.

sarıkaya
18-05-2009, 15:55
Ceyhun bencede en uygun olanı 125 TL fiyatlı olanı.Ben Adana'dan Mithat beyi bir arayacağım.Oda Thk dan bu modeli mi almış.En azından Mithat beyin planörünü yakından inceleme ve uçuşunu izleme fırsatım oldu.Eğer aynı modelse harika birşey.Çokta sağlam görünüyor.

pcokum
18-05-2009, 16:05
Hawk 2 mt. planör uçuş videosu

[Sadece Kay

mozeren
18-05-2009, 17:22
Planör adayı arkadaşlar, motorlu motorsuz her türlü ucan cisminiz ücretsiz olarak gökyüzüne taşınır. Senior Telemaster kargo, taleplere göre çekme sistemi monte edilecektir.
:D :D

Murat

bbbozca
18-05-2009, 22:34
ceyhun hayırlı olsun,
bakarsın bizde bulaşırız işin ucundan ;)

baytacoglu
18-05-2009, 22:49
ceyhun hayırlı olsun,
bakarsın bizde bulaşırız işin ucundan ;)

Hocam ben uçaklardan sonraki bulaşma hakkımı heliden yana kullandım. Valla açıldıkça ekonomi kötüleşiyor. Çoluk çocuğun rızkından kesmeyelim. ;D ;D

Sevgiler

Barlas.

pcokum
18-05-2009, 22:53
Benim şu anda önceliğim bir çoğunuzun bildiği üzere alttan kanatlı patlarlı bir uçak. Gerçi planörün maliyeti düşük ama, öncelikle uçak işini tam olarak çözmek istiyorum. Ondan sonra düşünebilirim. Planör her ne kadar uçak gibi bir aletse de termal yakalama, rüzgara göre komut verme gibi püf noktaları var. Uçağa ara verip planöre geçmek şimdilik benim için zor. Zamanla olabilir ama.

bbbozca
18-05-2009, 23:36
önümüzdeki bir-iki yılda kesinlikle yeni bir model almayı düşünmüyorum.
anca elimdekilere yedek parça alabilirim,yakıt,pil vs alabilirim.
ben bu hobiye ayırabileceğim tüm parayı malesef harcadım.gereken yatırımı yaptım. yeni başlayanlar ın tecrübelerine ve maliyetine bakarak karar verebilirim.

pcokum
15-06-2009, 13:57
Pazar günü Ramazan hocam'ın planörüyle uzuuunca uçtuk. Uçtuk diyorum çünkü Ramazan Hocam, Ceyhun, ben ve Murat Hocam tek kalkışta toplam 40 dk. civarında sırayla kullandık planörü. Sonunda ise zorla indirdik yere. Zorla derken iniş açısından hiç bir problemi yok. Havada yakalamak dışında. Zor olan ise planörü inmeye ikna etmekte. Israrla uçmak isteyen bir alet. Gerçekten çok güzel uçuyorlar.

Bugün nette dolaşırken planörcü arkadaşların iniş sorunlarıyla ilgili bir çözüm gözüme ilişti. Malum uçaklarda iniş takımları var. Planörler içinde iniş takımı mevcutmuş. Hemde retractlı (açılır kapanır türden). Fazladan bir servo ile açılır kapanır iniş takımı takmak gövdeyi korumak açısından faydalı olabilir. Fiyat 13.29 USD, çözümü sunan elbette Hobbycity.

Ürün Linki
[Sadece Kay

Videosu

[Sadece Kay

mozeren
15-06-2009, 14:18
Pınarcım,

pazar günü planör uçuşu gerçekten çok iyiydi, ama seninde hakkını vermek lazım abi araçtırmacı modelci nerden hemen çözüm buldun helal olsun

sevgiler

pcokum
15-06-2009, 14:42
Murat hocam, bu planör konusu bir çok yeniliğe gebe bence. Malum yeni bir konu bizim için. Kolay mimarisi, ucuz maliyeti (sanırım elektronikleri ile birlikte alıcı/verici hariç 200 TL nin altında bir maliyeti var) ile aramızdan bir kaç kişi daha planöre merak sarabilir. Neredeyse tek bir 2200 mA lik 3S Lipo ile bütün gün uçmak mümkün olacak.

Sakin uçuşu dışarıdan sıkıcı gibi görünsede, bu sakinliğin altında yatan bir strateji unsuru var. Uçaktan apayrı bir tekniğe sahip olmak gerekiyor. Verilecek komutların uçaktaki gibi ani olmasına gerek yok. Yüksek irtifa bir çok hatayı kapatır. Dönüşleri geniş bir şekilde küçük rudder komutları ile yapmak ayrı bir estetik veriyor uçuşa. Sürekli rüzgarı gözlemek ve termal yakalamaya çalışmakta başka bir zevk. Tabiki bu benim şahsi görüşüm.

ceyhun
17-06-2009, 14:58
ben kendi planörümün motor soketinin lehimden çıkması nedeni ile uçamadım aslında yerden kalkmıştı ama motor daha aleti yükseltemeden stop dedi. sert bir inişe rağmen hiç hasar almadı. bu hafta tipindeki farklılıktan ötürü uçuş karakterini öğrenemedim ama sanırım bendeki modelde ramazan abinin planörü kadar stabil olacaktır.

BU arada ramazan abiye teşekkür ederim bir kere bile uçamadan dönecektim ama ısrarlarıyla güven verdi ve hep beraber planör zevki yaşamış olduk.

deneyimlerimiz aynı noktada kesişiyor pınar abinin dediği gibi karakter açısından çok farklı ve normalde gitmekten öte havada durmaya yakın pozisyonda kalıp yükselebilen bir aletin komutlarıda ister istemez farklı oluyormuş.

bugüne kadar uçakta rudder kulanmamama rağmen bu alet o kadar çok yavaşlıyor ki aileron hiçbir işe yaramıyor. rudderle yıkıldığında toplamak için aileron gerekiyor.

ben classic ep ile uçarken çok rahat uçardım ama planör benim olmasa bile 2 dk içinde size verdiği güven inanılmaz. ben uçarken ilk defa etrafımı da izleyebildim.

sonuç olarak uçuş süresinin uzun olması ve havada inmemek için direnmesi haricinde sorunsuz bir model. ;D ;D keyfle alınır ve uçulur.

bbbozca
18-06-2009, 10:02
;D yav Ceyhun kardeşim, yapma, etme.... beni masrafa sokma,bak bozuyorum niyeti..... ;D ;D

ceyhun
18-06-2009, 10:07
abi dur tamam bişey demiyorum.

zaten almana gerek yok sıkılınca kumanda el değiştiriyor bu planör işinde keyfi öyle güzel oluyor. ;D ;D

sarıkaya
18-06-2009, 11:47
Bahadır hocam boşver masrafa girme.Bizim planörlerle idare edersin.

pcokum
26-06-2009, 13:30
Planörcü arkadaşların dikkatine. THK stoklarına muhtelif ebatlada katlanır pervaneler girmiş.

ceyhun
26-06-2009, 16:29
teşekkürler pınar abi valla iyi oldu bu inş. seçenek çoktur.

baytacoglu
26-06-2009, 21:43
Pınar kaptanım,

Bu arada Hobbytime'da Dolphin'ler bitmiş. Alman isabet olmuş.

İnşallah en kısa sürede motorunu da almak kısmet olur.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
26-06-2009, 22:03
Barlas Hocam, sanırım son Dolphin'i ben aldım. İki gün sonra baktığımda stok yoktu. Şans işte... Genelde şanssızımdır bu konuda ama Dolphin de şeytanın bacağını kırdım. Şu anda Hobbytime'da ASP motorlarda müthiş indirim var. S46II yeni stok 136 TL. Bacağını kırdığım şeytan al diye dürtüyor. Bakalım kısmet.

baytacoglu
26-06-2009, 23:43
İlk şeytan iyiydi ama bu şeytana uyma be hocam. Valla biz bu ASP'lerde şeytanın bacağını bir türlü kıramadık. Hani sonuçta 100 küsür tl ama yine de insanın canı bir kez sıkılırsa o para da dokunur. Sonuçta kazançlar ortada.

Tabii yine de sen bilirsin. Bizimkisi içimizden geçen...

Sevgiler

barlas.

nihat
27-06-2009, 15:14
Pınar Abi,

Daha önce ASP46'yı kullanmıştım şu an içinde 46 Ax kullanıyorum.ASP ile trainerda bir ara gerçekten sıkıntılı uçuşlar gerçekleştirdim.Sürekli havada susup uçuşun tadını kaçırıyordu.Ancak daha sonra Dolphin'e taktığımda motor sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı.Dolphin'de uçtuğu süre boyunca hiç sorun çıkarmadı.46 Ax daha güçlü bir motor ancak ASP46'nın gücüde Dolphin için yeterli .Trainerdaki sürekli stop etmenin motordan değilde,ayar,depo gibi bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorum.
Ancak OS'un gücü ve gaza tepkisi herzaman ASP'den bir seviye yukarıda kalıyor.Bunun yanında ASP'nin üretildiği metal yeterince kaliteli değil.Biraz fazla sıkılan vida hemen yuvası yalama yapıyor.OS ise kaliteli metalden üretilmiş.
Benim fikrim motoru seçerken bir sonraki uçağıda göz ününde bulundurmanız.Eğer bundan sonraki uçağınızda 46'lık bir model olacaksa OS terçih etmeniz iyi olacaktır.Ancak aldığınız motoru yanlızca bu uçakta kullanıp daha sonra emekliye ayıracaksanız uygun fiyatıyla ASP seçilebilir.

Nihat