PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bende Mersinden

ruzgar
05-06-2009, 20:26
Merhaba arkadaşlar bütün rc tutkunlarına sevgiler selamlar. bende mersinden katılıyorum ismim burçin aykaç 33 yaşındayım bu hobinin meraklısı ve tutkunuyum. sitenizi çok begendim mersinde bu hobiyi yapan kimselerin olmadıgını düşündügümden dolayı bu şehirde arkadaş arayışına hiç girmedim,tesadüfen bu siteye rasladım sizleri görünce çok mutlu oldum. sizlerle tanışmaktan mutluluk duyarım,
buluşmalarınıza katılmak isterim tabiki kabul buyurursanız, buluşma günleri benide haberdar ederseniz bu vesileyle sizleri tanımış ve dost edinmek isterim. Ben çocuk yaşınmdan bugüne uçma meraklısıyım bu tutkuyu rc ile yakaladım
Bu işe yeni başlayanlardanım bazı tecrübelarim var köpük olmak üzere üsten kanatlı uçaklar yaptım, son yaptıgım uçagı ucurmayı başardım,kendi yaptıgım uçaklardan inanılmaz keyif alıyorum fakat artık bir egitim uçagı almanın zamanı geldi diye düşünüyorum.fakat bana yardımcı olacak hocalara ihtiyacım var yardımlarınızı esirgemeyeceginize inanıyorum.egitim uçagı konusunda marka ve görüşlerinizi bekliyorum benim kafamda Trainer 60 var sizler nedersiniz?

Buda kendi yaptığım el yapımı uçagım. :) Uçuyomu ? Tabiki uçuyor. Yarın video'sunu da eklerim.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

bbbozca
05-06-2009, 21:15
burçin bey,
hoş geldiniz.buluşmalar başlığı altından buluşmalarımızı izleyebilirsiniz.
sanırım patlarlı ile başlangıç yapacaksınız.uçak ne kadar büyük ve ağır olursa o kadar stabil olur tabii o kadarda masraflar artar.
eğer hesaplısı olsun derseniz thk da trainer uçak kiti,kumanda var.hi-modeldende 50 lik abc acro engine aldınızmı çok hesaplı bir konfigrasyon çıkar.
örneğin;uçak thk daki 135 tl ye satılan trainer kit,
kumanda thk daki hitec laser 4fm (sanırım 225 tl)
motor da biraz bekleyerek kabaca 120 tl
diğerleride kit kadar tutsa(kabaca) 135 toplamı 600-700 tl kadar tutar. tabi bu en hesaplısı...............
ben olsam motoru os 55 ax,kumandayı futaba 7c,kiti jamara 46 lık trainer kit vs...... seçerdim........ bu seçenekte sadece kumanda yukarıdaki fiyata anca alınabilir.............

baytacoglu
05-06-2009, 22:38
Burçin bey, hoşgeldiniz.

Kabul buyurmak ne kelime, aramızda olmanızdan şeref duyarız.

Bu hobiye gönül vermiş olan 7-8 kişi kadar varız. Aslında zaman zaman çok istekliler çıkmasına rağmen malzemelerin parasal boyutları pek çoğunun ne yazık ki vazgeçmesine neden oluyor ancak anladığım kadarıyla siz bu işe sıkıca sarılacaksınız.

Köpük uçaklarla belli bir tecrübe edindiyseniz patlar motora geçmek eibette güzel olacaktır. Ancak Bahadır'ın dediği gibi bu işin hem nisbeten ucuz hem de pahalı yolu var. Çok ucuz bir sistem bir süre sonra (ki eğer sık sık uçarsanız bu uzun bir süre olmayacaktır) sizi tatmin etmeyecek ve daha üst birşeyler almak isteyeceksiniz. Bu da yeniden harcama yapmak demek. Bu işin temelini de kumanda oluşturduğuna göre bence de bütçenizin önemli bir kısmını en azından orta sınıf bir kumandaya ayırmanızda yarar vardır derim.

Bizim ekibimizde son zamanlarda bu konudaki yatırım ağırlıklı olarak Futaba FASST 7C 2.4GHz. olmuştur. Eğer böyle bir kumanda alır iseniz 770TL civarında bir ücreti var. Avantajı bizlerde de aynı kumanda olduğundan ihtiyaç duymanız halinde birbiriyle bağlar ve size sıkıştığınız zamanlarda destek olabiliriz.
Uçak konusuna gelince hemen hemen tüm trainer modeller son derece rahat uçuş sağlamaktadırlar. THK'da satılan yarı ölçekli Cessna, TRI trainer, başka mağazalarda bulabileceğiniz Phoenix Trainer gibi uçaklar uçurması son derece zevkli ve rahat uçaklardır. Fiyatları da makuldur. 60'lık olunca tabii bütçeyi biraz daha artırmak gerekecektir. Ayrıca her uçuşta yakacağınız yakıt miktarı da artacaktır (Galonu 65TL civarında + kargo). Avantaj, havada daha iyi görülme ve daha stabil uçuş, dezavantaj arabaya sığdırma problemi ve artan yakıt masrafı. Karar sizin.

Bunun yanı sıra motor, buji, buji anahtarı, yakıt pompası, yakıt hortumu, servo, epoksi yapıştırıcı, motor çalıştırma aparatı, 12v akü, yakıt ve pervane (en az 2 adet) derken size vermiş olduğum konfigürasyon yaklaşık 1500TL civarı tutacaktır. Eğer uçağınızı 46'lık seçerseniz motor da küçüleceğinden yklaşık maliyet 1200-1300TL arasında olacaktır.

Bahadır'ın da dediği gibi bu rakamlar çok daha aşağı çekilebilir ancak stadartlar da o derece aşağıda olacaktır. Bu tamamen bütçeniz ile alakalı bir durum.

Yarın sabah saat 09.00-10.15 arasında Üniversitenin Çiftlikköy kampüsünde futbol sahasında olacağım. Elektrikli uçaklarla uçuş yapacağım. Eğer uğrama şansınız olursa sorularınızı doğrudan da yanıtlayabiliriz.

Tekrar hoş geldiniz.

Sevgiler

Barlas.

ruzgar
06-06-2009, 12:35
Merhaba bahadır ve barlas bey, ilgi ve alakanız beni çok mutlu etti, öncelikle sizleri tebrik ederim mersinde böyle bir siteyi kurdunuz için sayenizde çıg gibi büyücegiz. önerilerinizi kesinlikle takip edecegim
bu işi profosyonel anlamda yapmak istiyorum ondan dolayı çok araştırmacıyım ileriye dönük hesaplar yapıyorum. bütçeme göre bir kumanda edinmiş bulunmaktayım futaba 9c kıristalsiz bir model firekanslar menuel bu sizcede önemlimi bilmiyorum ben önemsedim kumanda 9 kanal foksuyonel bir kumada diyebilirmiyiz ?
hangi uçak konusunuda buluşmada görüşsek güzel olur yarın ordayım inşallah, çilik köy sahasına nerden çıkılıyor acaba? tarif edermisiniz

baytacoglu
06-06-2009, 15:44
Burçin bey,

Kumandanız iyi gibi duyuluyor. 9 kanal son derece verimli. FM, QPCM ya da 2.4 GHz fark etmez. Eder ama çok da önemli değil. Sorunun önamli bir kısmı kumandanızın olması ile ortadan kalkıyor. Ana pistimizde interferans gibi bir problemimiz şimdilik yok dolayısıyla hangi modülasyon olursa olsun sizi rahatlıkla uçuracaktır.

Uçak konusunda dediğiniz gibi buluşunca konuşuruz.

Biz yarın Halkkent pistine gitmeyi planlıyoruz. Hafta sonları üniversite spor yapanlar nedeniyle biraz daha sıkıntılı oluyor ancak Halkkentte daha rahatız. Tk sıkntı tuvalet imkanı yok ve çok sıcak olması. Onları da aşacağız inşallah.

Halkkent pistine yeni kadın doğum hastanesinin önünden geçtikten sonra aşağıdaki kavşaktan sola dağa doğru dönün ve yolun bittiği yere gidin. Bir diğer alternatif yol ise kadın doğm hastanesine dönmeden yolu düz devem etmek bir sonraki kavşaktan toprak yola dönmek. O yol sizi dümdüz piste götürür.

Ayrıca sitemiz içerisinden Halkkent pistinin Google haritası mevcut.

[Sadece Kay Bu linkten yerini kabaca bulabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle

Sevgiler

Barlas.

ruzgar
06-06-2009, 17:46
hocam sizlerle tanışmak için orada olacagım görüşmek üzere.

baytacoglu
06-06-2009, 20:13
Yarın buluşma yeri değişti, üniversite kampüsü, çiftlikköy, futbol sahasında olacağız.

Barlas

baytacoglu
06-06-2009, 20:14
Sabah sat 8.30 civarı

ruzgar
06-06-2009, 20:35
hocam oraya nerden çıkılıyor?.

baytacoglu
06-06-2009, 21:15
Şehir merkezinden Doğu-batı istikametinden geliyorsanız yenişehir fuar merkezinden sağa (kuzeye) dönün. KİPA önünden geçince kavşaktan sola dönün. Yaklaşık 400m sonra geleceğiniz kavşaktan sağa (kuzeye) dönün ve yolun sonuna gidin. Üniversitenin giriş kapısına geleceksiniz. Kapıda futbol sahasına inişi sorarsanız size göstereceklerdir.

Erdemli tarafından geliyor ve şehir merkezine doğru gidiyorsanız (batı-doğu istikameti) Mezitli Migros'u geçtikten sonraki ilk trafik ışıklarından sola (Kuzeye) dönün ve yolu dümdüz devam edin. Yine kapıya varacaksınız.

Sevgiler

Barlas.

ruzgar
09-06-2009, 11:37
merhaba barlas hocam nasılsınız ,size danışmak istedegim bir konu var,bir şarj cihazına ihtiyacım var birçok pili şarj edebilen, uzun ömürlü kolay menüsü olan profosyonel kaliteli bir cihaz tavsiye edebilirseniz sevinirim şimdide teşekkürler.
sevgiler saygılar

mozeren
09-06-2009, 12:50
Merhaba Burçin 'bey

Aramıza hoşgeldiniz, henüz tanışamadık ama umarım hafta sonu görüşürüz. Barlas'la hem işte hemde bu hobide bereberiz, kaliteli şarj aleti zormuşsunuz size tavsiyem hemde tartışmasız, ekonomisi, apereyleri ve garantisi ile elektrikli uçaklarda hertürlü pili güvenle şarj eden ( lipo, nikel-kad, ni-mih ) Türk hava kurumunda satılan RC POWER BC6 Şarj Aleti ([Sadece Kay) şarjını öneriyorum ancak şu an stoklarında kalmamış, yurt dışında buna yakın fiyatla gelebilir ama geç gelir, garantisi olmaz, apereyleri eksik gelir. Acil değil ise bekleyin yoksa yurt içi diğer siteleri bir araştırın ama fiyat pahalı olacaktır.

Görüşmek üzere

Murat

ruzgar
09-06-2009, 15:33
merhaba murat hocam ,sizinle daha tanışamadık ama enkısa zamanda tanışmak istiyorum.
tavsiye ettiginiz şarj aleti benimde araştırdıklarımın içinde en mantıklısı, bu cihazi pınar beyde görmüştüm
tavsiyeleriniz benim için çok önemli ilginizi alakanızı ve yardımlarınızı biz acemilerden esirgemediniz için teşekkür ederim .

baytacoglu
09-06-2009, 17:48
Murat'a 100% katılıyorum ancak hava kurumu stokları çok hızlı yerine gelmiyor. Beklerim dersen sorun yok beklemeyeyim dersen benim tecrübelerime göre en mantıklısı [Sadece Kay ([Sadece Kay) adresinden aşağıdaki linklerde vereceğim ürünlerdir.

1. [Sadece Kay y_Accucel-6_50W_5A_Balancer/Charger ($37.99)

2. [Sadece Kay _Power_Supply ($9.99) Toplam eder 47.98 Dolar

Yaklaşık 15 dolar civarında da kargo etti sana toplam 63$

Yaklaşık 100TL civarında 10-15 gün içerisinde şarj cihazın elinde olur.

Sevgiler

Barlas.

(Not: Bir adet teyp güç kablosunu burada her yerden bulursun çünkü güç ünitesinde prizden gelen kablo dahil değil. Dikkat cihaz 110-240 volt arası çalışabilir dolayısıyla şebeke sorunu yok)

ruzgar
22-06-2009, 20:17
merhaba barlas hocam nasılsınız,hocam bende bir model sahibi oldum teoman beyden Phoenix Trainer 60 aldım sizlerin sayesinde bu iş ögrenecem inşallah. uzun zamandır similatör çalışıyorum fakat saha başkadır demiştiniz vallahi heyecan yapıyorum biran önce kazasız kırmsız uçarım umarım yardımlarınızı bekliyorum sevgiler.

pcokum
22-06-2009, 20:37
Yeni uçağınız hayırlı olsun. Kazasız kırımsız uçuşlar dilerim.

baytacoglu
22-06-2009, 21:03
merhaba barlas hocam nasılsınız,hocam bende bir model sahibi oldum teoman beyden Phoenix Trainer 60 aldım sizlerin sayesinde bu iş ögrenecem inşallah. uzun zamandır similatör çalışıyorum fakat saha başkadır demiştiniz vallahi heyecan yapıyorum biran önce kazasız kırmsız uçarım umarım yardımlarınızı bekliyorum sevgiler.

Burçin kardeşim, isabetli bir seçim olduğunu düşünüyorum. Hayırlı olsun. Kazasız kırımsız uçuşlar diliyorum.

Daha önce de konuştuğumuz gibi her konuda gerek benden gerekse diğer tecrübeli arkadaşlardan herkesin sana yardımcı olacağından en ufak bir kuşku duymuyorum.

Uçağını bir an önce kurabilirsen yaz tatillerimiz başlamadan seni de havada (yani uçağı) görmek kısmet olur inşallah. Motor, pervane, servo, buji, yakıt hortumu ...v.s. de aldın mı?

Sevgiler

Barlas.

mozeren
22-06-2009, 21:11
Sevgili Burçin,
Mersin Üniversitesi Model uçak klubü bünyesine bizde phoenix 60 aldık, kurulum ve eğitim için yardıma hazırız, kazasız kırımsız uçuşlar, Güzel uçak ;)

Sevgiler

Murat

bbbozca
22-06-2009, 21:28
Burçin bey,
kazasız kırımsız uçuşlar diliyorum.Barlas hocam gibi,murat hocam gibi tecrübeli modelci arkadaşlarımla beraber ,hep birlikte güzel uçuşlar yaparız inşallah.
bu arada ramazan beyide anmadan edemiyeceğim.kendisinin sesi çıkmasada en tecrübelilerimizden biride o dur.
Cansun kaçtı onu saymıyorum.
Ceyhunda baya pişti bu arada,onunla sadece uçuş prosedürleri yerine getiririz.

ruzgar
25-06-2009, 12:54
Merhaba sevgili doslar herkeze ayrı ayrı teşekkür ederim sitemizdeki dayanışmaya nazar deymesin vallaha,sayenizde hiç zorlanmadan bu işi kıvıracagım.benim sizlerden bir ricam olacak PHOENIX MODEL Trainer 60 uçagıma 75 lik OS motor tercih ettim, uçagın montajı bitmiş durumda fakat rodaj konusunda okuduklarımdan yola çıksam nekadar becerebilirim bilmiyorum buişi sahada tecrübeli arkadaşlarla yaparmıyız? motoru yanlış rodajlamak istemiyorum performansını veya ömrünü azaltmak istemem bukonuda kimler tecrübeli bana yardım edermisiniz? uçuş konusunda herğün similatör çalışıyorum tedirgin degilim güzelde uçuyorum fakat saha başka bir durum bunu biliyorum. rodaj ve ilk uçuş egitiminde yardımlarınızı bekliyorum.bir buluşmada benim için zaman ayıracagınıza inanıyorum. Sevgiler sagılar.

ruzgar
25-06-2009, 13:27
Barlas hocam herşey tamam, montac bitti teoman bey sagolsun yardımcı oldu gel rodajınıda yapalım ilk uçuşunuda dedi fakat gerçekten uzak geliyor git gel yoruluyorum tüm günüm yollarda geçiyor adana çok uzak, ginede sağolsun çok yardımcı oldu.

ruzgar
25-06-2009, 13:38
pınar abi teşekkür ederim

mozeren
25-06-2009, 13:53
Sevgili Burçin,

Barlas'la beraber Mersin üniversitesi spor klubü ve hava topluluğu bünyesine üniversite Phoenix trainer 60 uçak aldık, bu uçak eğitim almak isteyen tüm arkadaşlara açık sadece tek şartımız yakıtını al gel ve eğitimini tamamla. Ben de 2 akşamda kurulumunu bitirdim, sadece rodajı kaldı arzu edersen senin uçağında rodajını ve ilk ayar uçuşunu (maiden flight) yapabiliriz, her adana gidiş gelişinde en az yarım galon uçak yakıtı harcadığını unutma :) , Haberlerini bekliyoruz

Sevgiler

Murat

[Sadece Kay

baytacoglu
25-06-2009, 14:08
Sevgili Burçin, hayırlı olsun.

Uçağı Teoman ile birlikte toplamış olman yola çıkarken güzel bir destek olmuş. Artık temlde dikkat edilmesi gereken konuları öğrenmiş bulunuyorsun. İnşallah bu güzel uçağını uzun süre uçurmak kısmet olur ancak bundan sonraki uçaklarını da tek başına kurabilir hale geldin. Bu ilk adımda da gördüğün gibi aslında öğrenecek çok şey olmasına rağmen öyle çok da telaş edilecek ve korkulacak bir hobi değil. Rahatlıkla güzel uçuşlar da yapacağından hiç kuşkum yok.

Motor tabii uçağın kalbi. İyi bir rodaj motor için kaza kırım olmadığı sürece iyi bir performans ve uzun yıllar uçuş demektir. Gerek Murat gerekse ben rodaj konusunda sana memnuniyetle yardımcı oluruz. Hatta bizim okul için almış olduğumuz uçağın motor rodajını da yapacağız. İkisi birlikte aradan çıkar.

Bu hafta sonu Halkkent pisti dışında bir alternatifimiz yok çünkü üniversitede KPSS sınavı var. Buluşma saatini ise havaların aşırı sıcak olmasından dolayı oldukça erken düşünüyoruz ancak akşam üzeri de bir alternatif olabilir. Yarın bu konu da netleşmiş olur.

Görüşmek dileğiyle.

Sevgiler

Barlas.

mozeren
25-06-2009, 14:10
Bu arada sevgili Burçin,

Ben ve Barlas şu ana kadar 2 adet magnum 46 (2S), 2 adet OS fax 91 (2S), 1 adet 55 AX (2S), 1 adet OS FS 56 (4S), 1 adet ASP 75 (2S), Saito 82 FA (4S) motor rodajlarını başarıyla yaptık ve motorlar başarıyla uçtular, OS 75 AX seçimin gerçekten güzel ama trainer 60'ına fazla gelecek şu an için seni idare eder eğer kırım yaşamazsa motor evladiyelik dir senin bunu kullanarak eskitmen çok zor ancak ikinci uçağını alttan kanat 60'lık seçersen o zaman çok işine yarar ve ikinci bir motor ihtiyacı duymazsın, bende son bahara scale bir savaş uçağı Tucano 60 kuruyorum ve dolar makul olduğu için bende OS 75 ax aldım ama kutuda beklemede.

Kolay gelsin

Murat

ruzgar
29-06-2009, 16:57
İlginizden çok memnunum teşekkür ederim barlas ve murat hocam, buluşmalarınızı takip edecegim ilk fırsatta yanınızdayım
silzer olmasanız ben neyaparım yaaa.

ruzgar
29-06-2009, 19:37
murat abi motorunuz hayırlı olsun kazasız kullanmak dilegiyle.

mozeren
30-06-2009, 17:14
Teşekürler Burçin