PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KANOPİ YAPIYORUZ

baytacoglu
06-07-2009, 20:56
Sevgili modelciler,

Çok kıymetli, çok tecrübeli modelci sevgili Ege Kumcu kanopi yapımı aiamalarını ve uçağa monte edilmiş şekliyle yapmış olduğu kanopinin resimlerini göndermiştir.

Burada yayınlanması konusunda benden yardım istediler, memnuniyetle beğenilerinize sunuyorum.

Sevgilerimle

Barlas.

URL=[Sadece Kay][Sadece Kay[/URL]
[Sadece Kay ([Sadece Kay)

ruzgar
07-07-2009, 10:53
Ege beyi tebrik ederim.

cansung
27-07-2009, 22:11
Ege abinin daha önce yaptıklarınıda görmüştüm gerçekten süper oluyor :)
İtinayla kanopi yapılır :d

mozeren
28-07-2009, 12:24
Kanopi yapımında malzeme olarak Ege bey hangi malzemeyi kullanıyor. Gördüğüm kadarıyla fotolar kanopinin şekilendirilmesi biraz açıklama ricasıyla sevgiler

Murat

encore
28-07-2009, 14:23
Mükemmel görünüyor, yapım aşamaları, teknik ve kullanılan malzemelerle ilgili biraz daha detay verilebilseydi harika olurdu diye düşünüyorum. Sn. Ege Bey'in eline sağlık. Çok güzel bir çalışma.

Safa.

pcokum
28-07-2009, 16:59
Ege Bey'in kullandığı malzeme sanırım 1mm. kalınlığında şeffaf polyester (asetat olarak da bilinir). Daha küçük ebatlı kanopilerde daha ince malzeme kullanılabilir. Bu malzemeyi Mersin de reklam malzemeleri toptancısından temin edebilirsiniz. Tabaka ebadı yanlış hatırlamıyorsam 100x70 cm. olması lazım.

encore
28-07-2009, 23:16
Pınar bey,
Anladığım kadarıyla asetat, ısıtılarak kalıp altında ya pozitif veya negatif basınçla şekillendiriliyor. işlem sonucu oluşan kanopinin sertlik derecesi nasıl oluyor, kırılganlaşıyormu?
Benim düşüncem kalıp hazırlanarak aynı veya benzer teknikle komple kanattan kuyruğa bir model uçak oluşturabilirmiyiz?

Safa.

pcokum
28-07-2009, 23:45
Sefa bey, bu işlem (kanopi) için öncelikle erkek kalıp hazırlanıyor. İşlem ısı ile şekil verme esasına dayandığı için kalıbın ısıya dayanıklı olması gerekiyor. Genelde sert ağaç malzeme tercih ediliyor. Kalıp istenen şekle getirildikten sonra şeffaf polyester, iki adet kasnağın arasına sandviç şeklinde sabitleniyor. Kalıp bildiğimiz mutfak fırınına (tabi bu konuda evin patronunu ikna etmeniz gerekiyor) konuyor. Üzerine de kasnağa gerilmiş polyester malzeme yerleştiriliyor. Fırın 175-180 santigrad derece civarında ısıtılıyor. Isının etkisi ile polyester yumuşayıp, yavaşça altında kalan kalıbın şeklini alıyor. Soğuma gerçekleştikten sonra malzeme kırılmaya karşı dayanıklı oluyor.

Uçakların muhtelif parçalarını bu teknikle yapmak mümkün. Ama kalıp hazırlama işi zahmetli olacağı için her parçayı bu şekilde yapmak verimli olmaz diye düşünüyorum. Bu ısıl şekil verme tekniğini ben plexyglass malzeme ile başka amaçlar için kullanmıştım. İş model uçak meselesine gelince aslında ana parçaları daha hafif ve daha dayanıklı malzemelerden üretmek mümkün. Örnek olarak cam elyafı kumaşı ve kaplama epoksisi ile gövde parçaları hazırlanabilir. Daha fazla mukavemet gereken yerlere de destek amaçlı fiber kumaşı takviyesi yapılarak aynı şekilde gövde parçaları üretilebilir. Bu üretim tipini, şekil verdiğiniz yüksek yoğunluklu strafor, kapron, depron yada mantar türevleri üzerine uygulayıp, dayanımı yüksek kompozit malzemelerden uçak üretebilirsiniz.

cansung
29-07-2009, 08:33
Arkadaşlar, Ege abinin kanopi yaptığı malzeme Ankara Hobby time da satılıyor çeşitli kalınlıklarda bulmanız mümkün ,bu işte en önemlisi kalıbı hazırlamak Ege abi ağaçtan kalıp hazırlamıştı biraz zahmetli bir iş :) Alçıdan kalıp yapmayıda denemek lazım :)

pcokum
29-07-2009, 12:52
Cansun bey, alçının sağlıklı olacağını zannetmiyorum. O sıcaklıklarda alçı çatlayabilir. Isı ile şekil verme işlemlerinde kalıplı sistem kullanımında ahşap kalıp en iyisi. Ama maalesef meşakkatli bir iş. Alçı kalıp belki sanayi tipi ısı tabancası kulanıldığında işe yarayabilir. Ama o tarz uygulamalarda da sorun ısının homojen olmaması. Malzemenin tüm yüzeyi aynı sıcaklıkta olamayacağı için istenen şeklin elde edilmesi de sorun oluyor.

encore
29-07-2009, 13:43
Pınar Bey, verdiğiniz değerli bigiler için çok teşekkür ediyorum.

Safa.

doganaksu
28-10-2009, 12:48
Pınar Bey umarım mesajı görürsünüz. Sizin bana 4-5 ay kadar önce anlattığınız bir kanopi yapımı vardı. Yanlış hatırlamıyorusam kalıp bir şişe içerine konuluyordu daha sonra kaynar suya batırılıyordu.şişe kalıbın şeklini alıyordu hocam size zahmet olmazsa detaylarını anlatabilir misiniz?
Teşekkürler.

doganaksu
28-10-2009, 12:51
Özürdilerim ben Pınar Bey diye başladım ama bilen diğer ustalarımda bu konudaki bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

baytacoglu
31-10-2009, 04:44
Doğan bey,

Sizden haber almak çok güzel. Umarım iyisinizdir.

Pınar bey'in geçen hafta bir bebeği oldu o yüzden bu aralar foruma çok fazla giremiyor. Hani mesajınıza yanıt alamazsanız nedenini size bildirmek istedim.

Kendinize iyi bakın.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
31-10-2009, 14:33
Doğan Bey merhaba. Özel mesajınız olmasa, konudan biraz geç haberdar olacaktım. Barlas hocamın bahsettiği gibi ailemize yeni bir birey katıldı. Şu aralar vaktimin çoğunu o alıyor.

Size bahsettiğim kanopi yapım tekniği ile ilgili bir belgeyi rapidshare e yükledim. Linki [Sadece Kay Bu teknikte ısı tabancası (saç kurutma makinesi de olabilir) ile pet şişe içerisine yerleştirilen erkek kalıp yardımı ile kanopi yapımı anlatılıyor. Kalıp olarak ağaç kullanılıyor. Benim anlattığımda ise kalıbı yüksek yoğunluklu strafor yada mantardan yapıp şişenin içerisine koyup kaynar suya atma şeklindeydi. Her ikisi de kullanılabilir. Yalnız şişe içindeki kalıbınızı her iki teknikte de alttan olabildiğince desteklemeniz gerekir.

Isı ve vakum yardımıyla polyester malzemenin şekillendirilerek yapımı ile ilgili olarak da aşağıdaki youtube linkinden faydalanabilirsiniz.

Umarım işinize yarar bilgilerdir.

Saygılar.

[Sadece Kay

doganaksu
01-11-2009, 01:49
Pınar Hocam Allah analı babalı büyütsün, hayırlı olsun çok sevindim. :)
Öncelikle şunu belirteyim sizleri ve oradaki uçuşları çok özledim.Burdada uçuş yapıyoruz ama oradakinin tadını vermiyor.
Pınar Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Eğer yapmayı becerebilirsem çok işime yarıyacak.

_stuka_
23-05-2010, 02:05
buna bayıldım hocam ya ! nerden aradınız buldunuz (bu arada yeni gördüm malseff..) harika bi buluş adamın yaptığı ve kurması cok da zor değil istediğin tipte boyutta yapabilirsin .. elbette ki iş erkek kalıbı yapmakta ..
heycanladım Pınar bey valla sağolun .. mucitlik ve beceriklilik adına heyecanlandım .. teşekkürler selamlar
bu arada ultimade ne durumda diye sormak isterim ilk fırsatta :)
Ozan .

pcokum
23-05-2010, 02:23
Ozan bey, Ultimate'in sağlık durumu şu saat itibarıyla gayet iyi. Çatlak, patlak ve kırık yerleri onarıldı. Bakalım asıl durum yarın sahada ortaya çıkacak. Ama ben umutluyum :)