PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 19-20 Aralık 2009 Buluşmaları

mozeren
14-12-2009, 14:21
Sevgili Modelci arkadaşlar,

Yağmurlu bir hafta sonu sonrası haftaya güneşli başladık ama meteroloji hafta içi yağmurun devam edeceğini söylüyor. Ama hislerim bu hafta sonu bulutlu da olsa uçabileceğimizden yana, siz bakım onarımlarınızı genede hafta sonuna bitirin. Herkese iyi haftalar.

Sevgilerle

Murat :)

baytacoglu
14-12-2009, 14:28
Ben Cessna'mı da lipo alıcılı yaptım ve şarj ettim hocam (uçuşa gidemeyince böyle oluyor).

He dediniz mi artık şarj bile yapmadan sahadayım valla ;).

Sevgiler

Barlas

caner loğoğlu
14-12-2009, 21:16
Barlas ve Murat abilerim ben tarsusta oturuyorum.Sizde heralde mersindesiniz.model uçak yapmak istiyorum.bu konuda sana yardımcı oluruz derseniz. mersine gelmeyi düşünüyorum.(mersinin tam olarak neresine gidecemi bilmiyorum bunuda yazarsanız sevinirim)

baytacoglu
14-12-2009, 23:39
Caner, öncelikle foruma hoş geldin.

Modelcilik konusunda Mersin'de hayli ileri gitmiş durumdayız (uçak ve heli). Model yapman ve uçurman konusunda seve seve yardımcı oluruz.

Kış aylarında ana pistimiz biraz fazla çamur olduğundan fırsat olduğu anda uçuşlarımızı Mersin Üniversitesi Çiftlikköy kampüsündeki futbol sahasında yapıyoruz. Saha eetrafı tartar, içi de çim olduğundan fazla çamur olmuyor.

Eğer forumu bu sayfadan düzenli olarak takip edersen her hafta sonunda nerede ve saat kaçta buluşacağımızı en geç Cuma akşamı görebilir ve artesi gün de aramıza katılabilirsin.

THK'dan tek başına uçabilir sertifakısını alacak düzeye getirebiliriz ve sen de sınava girerek sertifikanı alabilirsin. Bunun için ben, Murat, Bahadır ve Derviş beyler yetkiliyiz ve THK'dan "Rehber Öğretmen" sertifikalıyız.

Yani sözün özü bu işe başlamak için doğru yerdesin.

Hayırlı olsun. :)

Sevgiler

Barlas.

caner loğoğlu
14-12-2009, 23:51
Tamam zaman geliyorum yanınıza. Çooook saolun içim ferahladı.Hı bide ben lise orencisiyim bunuda belirtiğim görünce şaşırmayın. iyi akşamlar.

baytacoglu
15-12-2009, 16:07
Ortaokul öğrencisi meraklılarımız da var sen içini ferah tut ancak bu iş biraz finansal kaynak bulmanı gerektirecek. Umarım halledersin.

Sevgiler

Barlas.

caner loğoğlu
15-12-2009, 16:39
internet sitelerini uzun suredir inceliyorum.servo esc motor pervane ucuz ama gel gelelim pil ve kumandaya bunlar biraz el yakıyor ozelliklede benim gibilerinin elini ama ustesinden gelecem.(işallah)

Mehmet Can TUĞAN
17-12-2009, 10:21
Bu gidişle havaların düzüleceği yok gibi yaa :-[ uzun zamandır uçamıyorum zatennn :-\

encore
18-12-2009, 16:34
Yağmur hafta içi tatil yapıyor, hafta sonları çalışıyor. Yıllardır dikkatimi çeker, ne hikmetse hafta içi hava açıktır, tatil günleri yada bayramlarda yağası tutar. >:(
Bu hafta sonu için hava tahminlerini aktarıyorum. Hepimiz adına üzgünüm. :(

19 Aralık 2009 Cumartesi KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞLI - Rüzgar Güneybatıdan 15 km hız
20 Aralık 2009 Pazar SAĞANAK YAĞIŞLI - Rüzgar Güneybatıdan 18 km hız

ortalama hava sıcaklığı en düşük 11 derece, en yüksek 18 derece...

Tahmin doğruluk derecesi % 85

Hepinize evde kazasız-belasız, kavgasız-gürültüsüz, sıkılmayacağınız bir hafta sonu diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Safa Şentut.

baytacoglu
19-12-2009, 02:47
Bu hızla evde kalmaya devam edersem yak haftaya uçuşs çokar valla... ;D ;D ;D

mozeren
19-12-2009, 17:04
Cumartesi sabah kapalı hava ile başladık ama güneşli bir uçuşla sahayı bıraktık Pınar ve Cengiz beyin motor rodajları yapıldı ve Pınarın Dolphin göklerle buluştu meteroloji göre yarında bulutlu ancak yağmursuz bir hava sabah en geç 8.30 dan itibaren üniversite sahadayız katılımcıları bekleriz

Murat

ruzgar
19-12-2009, 18:11
PAZAR GÜNÜ BENDE VARIM, PATLARLA ORDAYIM
SEVGİLER BURÇİN

bbbozca
19-12-2009, 20:41
Cumartesi sabah kapalı hava ile başladık ama güneşli bir uçuşla sahayı bıraktık Pınar ve Cengiz beyin motor rodajları yapıldı ve Pınarın Dolphin göklerle buluştu meteroloji göre yarında bulutlu ancak yağmursuz bir hava sabah en geç 8.30 dan itibaren üniversite sahadayız katılımcıları bekleriz

Murat

Murat Hocam kısmetse yarın oradayım ama biraz geç katılırım saat 11 gibi....
diğer arkadaşlarda katılırsa,yarın bol uçuşlu bir gün yaşayalım...
hava kapalı bile olsacyağmur olmadığı takdirde mutlaka geleceğim.
görüşmek üzere...

pcokum
20-12-2009, 01:41
Bugün saha rodaj sesleriyle inledi. Bir tarafta Murat hocam benim Dolphin'in rodajını yaparken, diğer taraftan Barlas hocam da Cengiz bey'in trainerine rodaj yapıyordu. Hava da o kadar güzel bir sürpriz yaptı ki güneş gözlüklerimizi takmak zorunda kaldık. Öğlene doğru rüzgar neredeyse sıfıra indi. Safa bey in kulaklarını çınlattık. Hava tam onun modellerine göreydi açıkçası. rodaj sonunda da 3 sorti Doplhin'i uçurdum. Henüz rodajdan yeni çıkıp bir galon yakıtı bitirmediğim için uçağı fazla zorlamdım ama uçak potansiyelini gayet net bir şekilde hissettirdi.

Hava yarında çok güzel olur inşallah da güzel ve kalabalık bir uçuş yaparız.

Bu arada öğleden sonra İzzet bey in HK450 sinin mekanik setuplarını elden geçirip onu da havalanmaya hazır hale getirdik. En kısa zamanda o da inşallah uçuşlara katılır. Benim için modelcilikle tıka basa dolu bir gün oldu.

Yarın görüşmek ümidiyle.

encore
20-12-2009, 04:50
Pazar sabahı benim de yeni bir modelim var. Onun da ilk uçuşunu birlikte yaparız inşallah. Karbon Stick ve yeni modelimle (şimdilik isim koyamadım. Bir isim babası buluruz herhalde. ;) ) Görüşmek üzere.

Sevgi ve saygılarımla.

Safa.

Mehmet Can TUĞAN
20-12-2009, 13:54
Ben bu havada yaylayadaki işleri halledmek zorunda oldğum için katılamadım..Buhavada gayet iyi uçuşlar yapmıssınız sevindim :D

pcokum
20-12-2009, 15:58
Bugün çok güzel bir gündü. Katılım bir hayli fazla oldu. Bence günün starı Safa bey'in Planör/Trainer modeli ile karbon çubuk modeli oldu. Her ikisi de çok güzel uçtu. Şahsen uçurduğum iki modele de hayran kaldım. Umarım yakında yeni modeller görürüz Safa bey den.

baytacoglu
20-12-2009, 20:52
Pınara katılıyorum.

Karbon modeli daha önce görmüştüm ama diğeri fevkalade başarılı bir model olmuş.

Bahadır hocanın yaşadığı kaza ise günün en can sıkıcı anını oluşturdu. Böylece acı bir şekilde Heli ile ne yapmamamız gerektiğini öğrenmiş olduk.

Herkese sevgiler, iyi bir hafta diliyorum.

Sevgiler

Barlas.

encore
21-12-2009, 00:00
Pınar Bey, Barlas Hocam çok teşekkür ediyorum. Beğenmenize gerçekten sevindim. Beğenilmesi üretme isteğini kamçılıyor. Eleştiriler ise hataları azaltıp, kaliteyi yükseltme yönünde olumlu katkıda bulunuyor..
Haftaya bir yeni model daha yolda. Bu diğer modellere göre çok daha basit bir inşa yöntemiyle çalışıldı. Bunu da beğeneceğinizi umuyorum.
Bu arada Burçin Bey' inde son yaptığım modelde ciddi emeği var. Burada ona da ayrıca teşekkür ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Safa.

encore
21-12-2009, 00:06
Bu arada Bahadır Bey'in Heli'sine gerçekten üzüldüm. Her ne kadar "mal canın yongasıdır" dense de; gelen mala gelsin. Daha kötü bir kaza olabilirdi. Tekrar tekrar geçmiş olsun diyorum. En kısa zamanda heli'yi onarması konusunda kolaylıklar diliyorum.

Safa.

ruzgar
21-12-2009, 12:42
bahadır hocam tekrar geçmiş olsun, birilerine bişeylerde olabilirdi safa hocamın dedigi gibi cana gelecegine mala gelsin, can saglıgı olsun daha iyisini yapmak dilegiyle.
saygılar burçin.

ruzgar
21-12-2009, 12:48
safa hocam sizinle model tasarlamak ve o modeli inşa etmek büyük zevk. herzaman seve seve yanınızda olacam sizden cok şey ögrendim sevgiler.
burçin.

ruzgar
21-12-2009, 13:20
pınar abi yeni modeliniz gerçekten çok güzel, siz bu hobiyi çok dogru şekilde uyguluyorsunuz önce elktirikli trainer, ve arkasından altan kanatlı patlar, sanırım ilk tercihinizin elektirikli olması motorl ayrlarıyla ugraşmamak ve biran önce pılotajızın gelişmesi, öylede olmuş zaten safa hocamın modellerinide çok güzül konturolü uçurdunuz tebrikler darsı arkanızdan gelenlere olsun.
saygılar burçin

ruzgar
21-12-2009, 13:34
pazar günü herkezler gittikten sonra sahada arabacıların gösterileride güzeldi 1.5 luk benzili testere motorları ofrot modellere modifiye etmişler vallahi çokta hoş olmuştu çokta ugraşımışlar ama yakıt konusunda süper tasrruf yaaa.

pcokum
21-12-2009, 13:42
Burçin, uçağa yeni geçerken o zamanlarda bana mantıklı gelen yol buydu. Motorla uğraşmadan pilotajı geliştirmek doğru gibi gelmişti bana. Sende pilotaj konusunda kendini bir hayli geliştirmişsin.

ruzgar
21-12-2009, 13:50
seninkadar olmasada teşakkür ederim pınar abi.

ruzgar
21-12-2009, 13:54
pınar abi akrobasiye pilotajınz çok yeterli rodajdan dolayımı yapmıyorsunuz?

pcokum
21-12-2009, 21:15
Evet Burçin, henüz uçağın yer rodajı bitmesine rağmen motorun bir süre daha zengin çalışması gerekiyor. Motorlarda rodaj bir galon yaktıktan sonra tam olarak bitmiş sayılır. Motor zengin ayarlanmışken fazla zorlamak riski arttırıyor. Bir süre daha sakin sakin uçmak zorundayız.

cansung
22-12-2009, 09:41
Bahadırcım geçmiş olsun umarım çok hasar yoktur hemen halledersin.

doganaksu
23-12-2009, 00:22
Tüm Mersinli modelci arkadaşlara selamlar,
Barlas Hocam bir önceki sayfada Thk dan tek başına uçabilir türü bir sertifikadan bahsetmişsiniz.Ben Thk dan rc uçak sertifikası aldım. Sertifikanın üstünde bir harften oluşan not verilmiş tek başıma uçabilmek için bu harfin ne olması gerekiyor?
Safa ve Burçin Hocalarım sizinle beraber uçak yapmak isterdim sizden öğreneceğim çok şeyler var.
Caner, siteye girebilmene sevindim.Mersin'e geldikten sonra istersen buluşmalara beraber katılabiliriz.

doganaksu
23-12-2009, 00:40
Kursumuzdan birkaç resimde ekliyeyimde tam olsun.

pcokum
23-12-2009, 00:48
Doğan bey, sertifikanız hayırlı olsun. Şubat tatilinde umarım sizde aramızda görürüz.

baytacoglu
23-12-2009, 13:29
Barlas Hocam bir önceki sayfada Thk dan tek başına uçabilir türü bir sertifikadan bahsetmişsiniz.Ben Thk dan rc uçak sertifikası aldım. Sertifikanın üstünde bir harften oluşan not verilmiş tek başıma uçabilmek için bu harfin ne olması gerekiyor?
Safa ve Burçin Hocalarım sizinle beraber uçak yapmak isterdim sizden öğreneceğim çok şeyler var.
Caner, siteye girebilmene sevindim.Mersin'e geldikten sonra istersen buluşmalara beraber katılabiliriz.

Doğan bey selamlar,

Sizden haber almak ne güzel.

Hatırladığım kadarıyla tek başına uçabilir olmak için B ya da C olması gerekiyor. A sadece kursa katıldığını ancak tek başına uçamayacağını ifade eder.

Sevgiler

Barlas.

encore
23-12-2009, 23:35

Doğan bey, sertifikanız hayırlı olsun. Keyifli - kırımsız uçuşlar dilerim. İnşallah Şubat tatilinde görüşürüz de beraber uçuş yaparız.

Sevgiler.

Safa.