PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Model uçak tasarımı

pcokum
31-12-2009, 00:42
Safa bey sayesinde el yapımı uçaklara bir hayli alışmaya başladık. Yapılan uçaklar o kadar güzel uçuyor ve maliyetleri o kadar düşük ki insanı cezbediyor. Bunda Safa bey'in payı büyük doğrusu. İnsanın kendi tasarladığı, herhangi bir plana bağlı kalmadan ürettiği ve uçurduğu uçakların verdiği zevk bambaşka olmalı. Kimi bu hobide uçakları uçurmayı, kimi uçak yapmayı kimi de her ikisini de seviyor.

Aslında bu konuda üstad Safa bey. Ama bende kısa zamanda bulduğum bir kaç bilgiyi bu konuda paylaşıma açarak faydalı olabileceğimi düşündüm. En azından uçurduğumuz model uçakların gelişi güzel tasarlanmadığını, tasarımın kendi içinde dinamikleri olduğunu öğrendim.

Model uçak tasarımı ilgi ilgili bilgisi olanların konuya katkı vereceklerini de düşünerek ilk tuğlayı koyuyorum. Ekteki PDF dosyasında bir model uçak tasarlanırken hangi hesaplamaların yapılması gerektiğini basitçe görebilirsiniz. Konu ilerledikçe eminim bu basit bilgiler daha kapsamlı hale geleceklerdir.

Saygılarımla.

encore
31-12-2009, 03:58
Pınar Bey elinize sağlık, güzel bir başlık, güzel bir başlangıç olmuş. Bende resim, plan ve döküman yükleyeceğim. Bildiğim kadarıyla sorulara cevap vermeye çalışacağım.
Bu konuyu hep beraber canlı tutabilirsek hem kendimize hem ilgilenen arkadaşlara faydalı olur inancındayım.
Elinize sağlık.

Safa.