PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tam akrobasi modeli konusunda yardım

pcokum
13-01-2010, 18:28
Malumunuz şu anda patlarlı model pilotu olarak pistlerde elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Lakin son zamanlarda 2. bir uçağa (Ultimate biplane kutuda beklemeye devam edecek) ihtiyaç duymaya başladım. İkinci bir uçağın seçiminde sizlerden yardım bekliyorum. Dikkate almaya çalıştığım bazı özellikleri aşağıda sıralamaya çalışacağım.

1- Elektrikli bir model olmalı. 3S1p 2200mAH pillerin 11 $ civarına düştüğünü göz önüne alırsak artık elektrikli modellerin satın alma maliyetleri eskisi kadar yüksek değiller.
2- 3S1P lipo pillerle uçabilecek ağırlığa sahip olmalı.
3- Kanat açıklığı 100 cm. nin altında olmalı ki kolay taşınabilsin.
4- En önemli kriter tam bir akrobasi modeli olmalı. Çünkü bu modeli sadece akrobasi hareketlerini (hover dahil) geliştirmek için kullanmayı düşünüyorum.
5- Yavaş uçabilen bir model olmalı.

Fikirlerinizi bekliyorum. Şayet bu kadar kritere uyan bir model bulamazsam o zaman Safa bey 'in başına ekşimek zorunda kalacağım ;)

baytacoglu
13-01-2010, 19:40
Kanat açıklığı 1260
Gövde 1260
Ağırlık (pille) 2500
4S1P ile uçar.
ESC 100 PENTIUM MYSTERY
Motor 4052 800KV AEOLIAN
5 HXT MG14 Servo
1 alıcı pili
13x6.5 APC E pervane
Altı adet 14.8V Muhtelif C (hepsi 20 üstü) ve muhtelif kapasitelerde pil
Alıcını tak uçur
Tek sıkıntısı fazla yavşlamaya gelmez. ;D ;D ;D

Hepsi internetten bulunup toplam rakam çıkarılır, %10 altına verilir 8)

baytacoglu
13-01-2010, 20:32
Aşağıdaki linkler işine yarayabilir

Sevgiler

Barlas.

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay (Bu en favori uçak)

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay (Bahadırda bunun aynısı vardı)

[Sadece Kay

pcokum
13-01-2010, 22:43
Barlas hocam ilginiz için teşekkür ederim. Keşke stoklarda Funtana olsa ama maalesef. Sanırım firma üretimi durdurdu. Yurt dışında da bir çok firmada stoklarda yok. Verdiğiniz linklerin içerisinde ilgimi çeken uçaklar var.

Kyosho da önerdikleriniz dışında dikkatimi çeken bir uçak var. Ripmax Mini Bossanova
[Sadece Kay

Bu model Aerofly Deluxe de çok beğenerek uçurduğum Hype 3D modeline çok benziyor. Videosunu da ekliyorum.
[Sadece Kay

[Sadece Kay

baytacoglu
13-01-2010, 23:40
ben bu youtube'u ne zaman izlemeye kalksam hep"an error occured, please try later yazıyor" yani videoları izleyemedim ancak sen akrobatik uçak dediğin için ben 3D uçakları bu listeye almadım.
Sanki Kyoshodaki funtana sınırlı stok gibi kaldı aklımda yani son 1 adet ellerinde olmalı. bir kontrol et istersien.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
13-01-2010, 23:58
Barlas hocam, Youtube ile ilgili ufak bir ayarla sorunu kökten çözebilirsiniz. Sadece DNS adreslerini değiştirmek yeterli olacaktır. Ben şu anda Google'ın DNS adreslerini kullanıyorum ve hiç bir konuda sıkıntım yok.

Modele gelince, iş başta akrobasiydi, fakat bu modeli görünce ufak ufak 3D düşüncesi aklıma yatmaya başladı. Zira Aerofly da Hype 3D yi hayranlıkla uçuruyordum ve o modeli internetten araştırmıştım zamanında. Türkiye de satışı olmayınca rafa kaldırmıştım. Bossanova yı görünce ampul yandı :) Aslında çok ayrı bir kategori. Ciddi emek isteyeceğini tahmin ediyorum. Modelin fiyatı benzerlerine göre biraz yüksek. Benzer derken ebat olarak demek istiyorum. Bu modelde Hype 3D gibi sanırım İngiltere kökenli. Fiyatın yüksek olmasının nedeni sanırım bu.

encore
14-01-2010, 00:37
Pınar Bey, hazır modellerin hepsi de çok güzel.
Bu arada Barlas Hocamın da ellerine sağlık, gerçekten iyi araştırma yapmış bu konuda.
2200 mAh lik lipo 11-12 dolar seviyesinde (yalnız 20C olanları) olduğu için birkaç adet pil alıp bir 3D modelle alıştırma yapmak niyetinde olduğunuzu anlıyorum.
Benim karbon stick de kullandığım kombinasyon aşağıdaki gibidir.

2200 lük 20C 3S (11.1V) pil 167 gram.
4 adet HXT900 servo+pushrod başlıkları 40 gram
1 adet 30 Amper ESC yaklaşık 30 gram
200-250 W arası bir brushless enaz 60 gram (20A-25A) (BL2215/20)
1 adet alıcı yaklaşık 10 gram
prop 15 gram (10x4.7 SF)
motor mount 10-15 gram (vidaları ile)
prop saver veya prop tutucu herhangi bir aparat veya spinner 10 gram
Pushrodlar da cabası.

Değerleri kabaca hesaplarsak, model hariç, uçmak için gerekli olan parçaların 320-350 gram arasında olduğunu görürüz. Bu kombinasyonun maksimum çekiş gücü yaklaşık 1000 gram seviyesinde olacaktır. Full 3D kullanımda ise ortalama 7-8 dakikalık uçuş süresi sonunda pil bitecektir. Bu süreden daha kısa süreli bir uçuş da inanın zevk vermeyecek, size alıştırma yapma fırsatı tanımayacaktır.

Benim karbon stick 3D nin 680 gram olduğunu ve bu kombinasyonda modelin bir 100 gram kadar ağır geldiğini biliyoruz. Çünkü 100 gram daha hafif lipo ile uçurduğumda performansı mükemmel oluyor. Ama 2 dakikalık uçuş sonunda pil bitiyor.

Kısacası; 2200 lük pille yaklaşık 7-8 dakikalık full 3D uçuş yapmak için toplam uçuş ağırlığının kesinlikle 600 gramı geçmemesi, mümkünse 550 gram civarında tutulması gerekiyor. En iyi halde dahi 300 gramın altına düşürülemeyen pil + elektronik ve elektromekanik aksamın ağırlığı düşünce geriye minimum 250 gram, maksimum 300 gramlık model ağırlığı kalıyor.
Bu durumda da hazır satılan ve boş ağırlığı 300 gramın altında olmayan modellerin sizin amacınıza uygun olmadığı ortaya çıkıyor. Hazır model alacaksanız bunu göz önünde bulundurun derim.

Yok eğer kendim yapmayı düşünürüm derseniz;

90 cm kanat açıklığı, 90 cm ye yakın gövde uzunluğu olan full 3D bir 3mm depron kanat(airfoilli) / mavi köpük gövde modelin sizin istediğiniz performansı vereceğini, boş ağırlığınında boyama dahil 300 gramı kesinlikle geçmeyeceğini düşünüyorum. Arabanızın
koltuğuna da, bağajına da rahatlıkla sığacaktır.
Yapmayı düşünürseniz beraberce bir ikiz model yapabiliriz.
(Bu arada belki ben yapıveririm, siz uçurursunuz.;D)

Saygılar.

Safa.

encore
14-01-2010, 01:33
Pınar Bey, aslında tam düşündüğümüz gibi bir model şeması ve yapım aşamaları mevcut. Depron ve Balsa dan yapılıyor.
Kanat açıklığı 98 cm. full skala full 3d extra330. 1 yıldan fazla süredir plotter ile çizilmiş şema elimde mevcut olmasına rağmen yapmamıştım. Çok güzel bir model.Dilerseniz bu modeli beraber çalışabiliriz.

[Sadece Kay

Safa.

pcokum
14-01-2010, 01:51
Safa hocam bende ilk fotoğrafları gördüğümde balsa model mi yapacağız diye aklımdan geçirmiştim. Sonra planı indirip inceleyip depron olduğunu görünce içim rahatladı :)

Safa hocam, yapabiliriz elbette. Kaybımız olmayacak aksine kazancımız olacak. Bir araya geldiğimizde planla ilgili görüşürsek iyi olur düşüncesindeyim.

Saygılarımla.

baytacoglu
14-01-2010, 09:38
Naçizane tecrübeme dayanarak söylemeliyim ki yukarıda linklerini verdiğim hiçbir uçağı orada yazan motorlarla uçurmazdım. O verilen donanım genellikle alt-orta sınıf bir performans ve süreye yetiyor. Bir kere kesin olan şey ağer uzun uçuş süresü istiyorsak böyle 800-1100 gr civarındaki akrobasi uçaklarında pilin en az 3500mAh olması gerekiyor yoksa Safa hocamın dediği gibi kısa sürede uçuş sonlanıyor.
Kendi uçağını kendin yap durumunda ise pek çok kriteri kendi isteklerimize göre ayarlama şansımız var. Hatta planı ölçeğinde büyütüp ya da küçültüp arzu edilen boyutlarda uçak üretilebilir. Tabii o da emek işi.

Kolaylıklar diliyorum.,

Sevgiler

Barlas. 8)

encore
14-01-2010, 13:21
Pınar Bey, amacınıza uygun bir model, 380 gram, 2200 lük pil ile rahatça uçarsınız. hemde akrobasi+3D 'nin önde gelenlerinden edge 540. Yalnız buna karbon fiber imiş takımı kesinlikle gerekli. Kargo dahil 97 dolara mal oluyor.
Buyrun;

[Sadece Kay

pcokum
14-01-2010, 22:06
Safa bey, sizce bu modelin başarı şansı nedir?