PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Phoenix Giles G202

cansung
06-03-2010, 01:03
Phoeix Giles G202 uçağımın yapım aşamalarını ve uçuş bilgilerini yavaş yavaş sizlerle paylaşacağım.

Kanat açıklığı:135cm,
Gövde boyu :137cm,
Tavsiye edilen motor :40-46,
Ağırlığı:2750 gr,
Gerekli servo adedi: 5.
Ben bu model için 55 AX kullanacağım.

Modelin kutusunu açtığınızda çok özenli bir şekilde paketlendiğini görebilirsiniz. Kit yakıt hortumları dışında eksiksiz geliyor, ve %95 yapılmış.

cansung
06-03-2010, 01:14
Ben genelde modellerimi yaparken pek kullanma kılavuzunu takip etmem :)
Öncelikle Kanatları birleştirmekle işe başladım, Kanadın bir tarafının aluminyum borusunu ince epoksi yardımıyla merkezinden yapıştırdım ve daha sonra diğer kanadı gene epoksi yardımıyla birleştirdim .Ölçülü bir şekilde yatay ve dikey stabilizörü epoksi yardımıyla yapıştırdım ama en önemlisi kanadı yerine monte edip gerekli ölçümleri yaparak merkezinde olduğuna emin olduktan sonra kurumaya bıraktım.

cansung
06-03-2010, 01:19
Ürünün artıları çok ama bazı eksileride var mesela iniş takımındaki tekerlek vidaları son derece kalitesiz ben yalama ettim :) ,depo küçük, Artı yönlerine gelince son derece hafif ve kaliteli yapılmış ve mükemmel bir şekilde kaplanmış, sadece kanat altlarına trim yapılmasında fayda var. Görmeyi kolaylaştırır.
Arkası yarın.

bbbozca
06-03-2010, 03:30
Cansun kardeşim hayırlı olsun,
bende bir tane yapıyorum giles ten.
depo konusunda haklısın.oldukça küçük. tellerin kaliteside düşük(eksi yön olarak) artısı ise aleronlar vs montajlı gelmesi.hemde t pin çakılı.

baytacoglu
06-03-2010, 08:35
Cansunum,
Uçak neredeyse bitmiş. Eline sağlık. Giles benim de hem adını hem de modelini beğendiğim bir uçak.

Bahadaır hocam senin uçağı da en kısa zamanda görelim inşallah.

İkinize de kazasız kırımsız güzel uçuşlar dilerim

Sevgiler

Barlas.

cansung
06-03-2010, 10:06
Evet abi bitti sayılır , bugün elektroniğini ve motorunu taktımmı teste hazır :)
Bahadırcım sanada hayırlı olsun umarım ikimizde ;D ;D ;D ;D uçururuz. Depo küçük ama şu aşamada değiştirmeyi düşünmüyorum ,10dk net uçsun bana yeterli .
Not:Pazartesi Ankaraya gidiyorum Pazar günü test ettim ettim yoksa en az 2 hafta öğlece evde duracak.

pcokum
06-03-2010, 13:11
Her ikinizin de yeni uçakları hayırlı olsun. Güzel uçan bir model. Kazasız kırımsız uçuşları olur inşallah.

mozeren
06-03-2010, 15:42
Sevgili Cansun ve Bahadır gilesleriniz hayırlı olsun sürratli uçan süzülmesi zayıf bir uçak almışsınız model tip olarak F3A , ama o orandada akrobatik THK da yapılmış benzinli modelini görmüştüm. Kazasız kırımsız uçuşlar.

Murat

sarıkaya
06-03-2010, 18:36
Cansun ve Bahadır kardeşlerim harika bir model almışsınız.Kazasız, kırımsız uçuşlar yaparsınız inşaallah.

cansung
06-03-2010, 20:43
Teşekkürler , eğer üşenmezsem yarın bitirip test edeceğim :)
Motor takıldı.
Elektronik takıldı.
Eksk olanlar, Cowl motora göre kesilecek , pil ve receiver takılacak ,trimler yapılacak ve son olarak da CG ayarı yapacağım , fotolar sonra :)

cansung
07-03-2010, 02:18
Evet arkadaşlar Giles G202 yarın hava güzel olursa gökyüzüyle buluşacak.
55AX le CG tam yerinde ,hiç ağırlık istemedi.

cansung
07-03-2010, 17:04
Beklenen Test sonuçları.
Uçak 0 trimle uçtu ,çok güzel uçuyor , dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu uçağı expo vermeden uçurmayın, kontrol yüzeyleri büyük olduğundan oldukça hareketli, ben çok sevdim, inanılmaz akrobatik bir uçak,ileri seviye pilotlara tavsiye ederim hertürlü hareketi başarıyla yapabilecek kapasatiye sahip.
2. sortide kalkış esnasında motor stop etti ve kırım yaşadım, önce çöpe atmayı düşündüm sonra vazgeçip %80 tamir ettim ,1-2 saatlik ince işi kaldı onuda sonra yaparım diye kaldırdım, aksilikler bununlada sınırlı değil kırımdan sonra gittim evden Extra 300 alıp geri geldim 1. sortinin sonuna doğru motor bayılıyor gibi geldi inişe geçtim ve motor stop etti :) neyse güzel bir inişin ardından tekrar yakıt koyayım derken bir baktım motorun iğnesi uçmuş :) yedek iğne olmadığından güzelim günü 2 sortiyle kapatmış bulunuyorum .
Umarım sizin gününüz benimki kadar olaylı geçmemiştir.

baytacoglu
07-03-2010, 18:40
Sevgili Cansun,

Kırımın için ger.ekten çok üzüldüm. Özellikle daha uçağın ilk gününde düsmesi insanı çok üzer elbette ama tamir yoluna gitmene sevindim. Aynı güzellikte yeniden uçacaktır eminim.

Sevgiler

Barlas.

bbbozca
07-03-2010, 20:19
cansun kardeş geçmiş olsun.
tamir edebilmene sevindim.
pervanen 12-7 miydi.

cansung
08-03-2010, 14:53
Pervane 13x4 kullandım, 3D yapmak için :)

pcokum
08-03-2010, 14:57
Cansun bey geçmiş olsun. Kırımın tamir edilebilir düzeyde olması sevindirici. Böyle güzel bir uçağı gözden çıkartmak üzücü olurdu.

bbbozca
08-03-2010, 19:50
kardeş,
bu uçak istediğin hareketleri yaptıysa 13-6 ile mükemmel yapar.senin pervane 13-4w sanırım.simdilik hoverde durmasın ,uçağa alışayım ilerde wide pervaneyi denerim
ben 12-7 TAKAYIM DEDİM BAKTIM YOK.barlas hoca 12-8 ahşap vermişti. şimdi ondanda vaz geçtim 13-6 normal pervane kullanayım. ne dersin ?
uçağı tarttım.2840 gr geldi. acaba seninki kaç gr la bitmişti ? hiç tartmışmıydın ?

cansung
08-03-2010, 21:30
Bahadırcım tartmadım,ama inan minimum düzeyde hafif yaptım :) ,benim kullandığım pervane 13x4 normal, bence 13x6 55AX için biraz yorucu olur, 13x4 gayet güzel çeviriyor ama yırtıcı değil.

Şimdi ağırlığını sorarsan emin ol 200-300 gram daha artacak(tamirden sonra), artık bu uçak benim için gözden çıkarılmış FUN FLY uçağım olacak, en vahşi hareketleri bunda deneyeceğim :) Kırmak var dönmek yok !!!

baytacoglu
08-03-2010, 22:13
Bahadır hocam, sen 12x6 kullan süper güzel uçcaksın. Benden ööölemesi ;)

mozeren
08-03-2010, 22:43
Bende tüm boyutları denedim motoru yormayan en iyi pervane 55 ax de 12x6 benden söylemesi

bbbozca
09-03-2010, 00:33
Murat hocam,
ilk fırsatta sizin motorun devrini 12-6 ile ölçelim.
sonra benimkini 13-6 ile ölçelim. neden derseniz, biz bir ara barlas hocamla devirleri ölçmüştük.sizinki yaklaşık 800 devir daha yavaştı(yanılmıyorsam) sizinkinde 12-6 vardı.bendekide 12-6 sanıyordum.... bide baktımki 13-6 imiş.
nasıl olurda 1 inç büyük pervane ile 800 devir daha hızlı döner diye düşünüyorum ? acaba yanlışlıkla heli yakıtımı(%15 nitrolu) koydum,koymuşta olabilirim. o yüzden tekrar ölçme ihtiyacı hissediyorum eğer devirler aynı çıkarsa 13-6 ile devam,...... yoksa sizin tavsiyenize uyup 12-6 takalım.(tabi zenginliginide eşitleyip)
bu arada belirtmek isterim uçağı yanlış tartmışım.ağırlığı üreticinin öngördüğü düzeyde 2790 gr.(10 gr lık fark var oda yakıt doldurma sisteminin ağırlıgıda denk)
ağırlık merkezide cansunun dediği gibi hiç bir ekleme yapmaksızın doğru çıktı
alıcı pilinide LiFePO4 ten yaptım.(A123) ayda bir şarj yeter artık

cansung
09-03-2010, 15:50
Bende Barlas ve Murat Hocama katılıyorum ,12x6 takacağım :) ,13x4 ü hover yapmak için takmıştım ama kısmet değilmiş.

bbbozca
20-03-2010, 17:30
cansun kardeş,
benim gileste 2. uçuşunda mefta oldu....... :'(
uçak işine uzunca ara vereceğim sanırım..............

cansung
20-03-2010, 17:58
cansun kardeş,
benim gileste 2. uçuşunda mefta oldu....... :'(
uçak işine uzunca ara vereceğim sanırım..............

Bahadırcım çok üzüldüm, geçmiş olsun. Uçak işine ara verme sakın.

sarıkaya
20-03-2010, 19:39
Hocam çok geçmiş olsun ya, çok üzüldüm.Fazlada takama kafanı olacağı varmış.

baytacoglu
20-03-2010, 21:22
Bahadır hocam,

Valla çok üzüldüm hocam. Geçmiş olsun.

Bugün hafiften dertli bir gündü. Benim Corsair da bir miktar hasarlı. Bu akşam biraz onunla uğraştım.

Fakat hocam bu F3 A uçakları son derece akrobatik uçaklar ve hızlı uçaklar. O yüzden hiç arıza veya hatayı affetmiyorlar.

Tekrar geçmiş olsun.

Uçağa ara verme fikrini bence de tekrar bir gözden geçir hocam çünkü ara verdiğinde şimdiye kadar kazandıkların da bir miktar geriler.

Bence daha uygun bir uçakla devam edebilirsin.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
20-03-2010, 21:35
Geçmiş olsun Bahadır bey. Uçağın tamir imkanı yok mu ? Çok güzel bir uçaktı.