PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 26 cc motor ve Calmato 40 sports

ozgursula
07-03-2010, 21:22
Öncelikle iyi günler diliyorum. Patlarlıya yeni geçeceğim için yardım bekliyorum. Elimde şu anda Calmato 40 sport var. Bunun için 52'lik glow motorun uygun olduğunu kullanan arkadaşlardan biliyorum. Ancak ben benzinli motor almayı düşünüyorum. Calmato 40 sports için aslında 17 cc civarının uygun olacağını söylüyorlar. Ancak bu ebattaki motoru bulamıyorum.

Acaba 26 cc'lik benzinli motor, calmato 40 için nasıl olur veya ne olur :-) bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Bir de eğer bu modole 26 cc olursa ileride model değiştirdiğimde en azından tekrar motor değiştirme işine girmem diye düşündüm.

Yurtdışı HobbyKing'de 26 cc motorlar mevcut. Ama; 17 cc yok. Bir arkadaşımız zannediyorum 17 cc almış yurtdışından [Sadece Kay

Ben şu ana kadar sadece hobbyking'den alışveriş yaptım hiç bir problem yaşamadım. Yukarıda link'ini verdiğim site de aynı şekilde mi çalışıyor. Orada da problem çıkmıyorsa ben de sipariş vermeyi düşünüyorum.

baytacoglu
07-03-2010, 22:33
Sevgili Özgür bey (adınız doğrudur umuyorum),

Sizin de ifade ettiğiniz gibi elinizdeki Calmato aslında .40 cubic inch (ci) iki zamanlı veya .48 ci dört zamanlı glow motorlar için üretilmiş. Bunlar alt sınıf değerleri. Bu uçağa .52 ci Magnum veya ASP veya .55 ci OS 2 zamanlı motorlar veya .56 ci 4 zamanlı motor da takabilirsiniz. Bunlar da bu uçağa takılabilecek üst limitteki motorlar.

Calmato tricycle bir uçak yani önden tekerlekli. Daha büyük bir motor taktığınızda
1. Ağırlık nedeniyle ciddi bir ön taraf ağırlaşması yaşarsınız ve uçağınızın dengesi bozulur
2. Motornnuza uygun daha büyük bir pervane kullanmanız gerekeceğinden pervanenizin yere sürtmesi ve kırılması söz konusu olur.
3. Büyük motora yere sürtmesin diye küçük pervane takarsanız tam gazdaki devir sayısı motor üst limitlerinin üzerine çıkarak motorunuz dağılır.

26cc benzin motoru karşılık olarak 1.20-1.25 ci glow motorların dengidir. Ağırlığı ise neredeyse 1.5 kg 'a yakındır. 0.46 ci bir motorun ağırlığının 430gr civarında olduğunu düşünürseniz gerisini tahmin edebilirsiniz. Bu durumda Calmato için .60 ci ve .90 ci sınıfları bile atlayıp 1.20 ci sınıfında bir motor takmaktan söz edyoruz ki pek olacak gibi görülmüyor. Muhtemelen bu motoru Calmatoya yerleştirmekte bile sorununuz olacaktır.

Diğer taraftan .40-46 ci boyutlarındaki iki zamanlı motorlar uygun pervaneyle ideal olarak 11500 devir/dakika (d/d) çevirirler. Eşdeğeri 4 zamanlı glowlarda ise üste devirler 9200-10000 d/d civarındadır. Torkları yüksek motorlar olduklarından 2 zamanlılara eş performansı yakalamak için daha büyük ve daha hatveli (pitch) pervane çevirebiliyorlar. Benzin motorlara gelince bu motorların devir sayısı uygun pervane ile 6500-7200 d/d arasındadır Bunlar dolayısıyla aynı performans için daha da büyük ve daha hatveli pervaneler çevirmektedirler. Yani bu motorlarla pratik olarak Calmato uçurmanız hele ki 26 cc.lik benzin motoru ile pratik olarak imkansız gibi görünüyor.
Bizim yaptığımız hesaplara göre .90 ci sınıfına kadar olan uçaklarda glow motorlar son derece makul ve yeterli performansı sağlıyorlar ancak 1.20 ve üzeri glow= 26 cc benzin benzinli motorlar ağırlıklı olarak dşünülebilir.

Benim naçizane önerim Calmato için böyle bir macaeraya girmenize değmez ancak 1.20 ci sınıfı bir uçak alacaksanız o zaman 26 cc benzin motorlar son derece iyi olabilir.

Likini vermiş olduğunuz siteye de baktım. Sonuçta ben de Amerika, Çin, İngiltere gibi farklı ülkelerden malzeme getirrttim ancak paket büyüdükçe veya ağırlığı arttıkça gümrükle ilgili sorun yaşama ihtimalleri artmakta. Yani bu siteden de alış veriş elbette ki yapılabilir ancak boyutuna dikkat etmek lazım. Astarı dikişinden daha pahalıya gelmesin.

Gönlünüzce keyifli kazasız kırımsız, hobinizle iç içe bir hayatınız olmasını diliyorum.

Not: Nerede ikamet ediyorsunuz acaba?

Sevgiler

Barlas.

ozgursula
07-03-2010, 23:30
Öncelikle yaptığınız detaylı açıklama için teşekkür ediyorum. Glow almaktan yana olmadığım için soruyum dedim. Alternatif olarak 17 cc uygun olduğu kanısındayım. Ankara'da oturuyorum. Tekrar teşekkür ediyorum.

baytacoglu
07-03-2010, 23:38
Rica ederim.

Keyifli uçuşlar.

Barlas.

pcokum
08-03-2010, 10:46
Özgür bey, öncelikle foruma hoşgeldiniz.

Troy Built Models, RCS firmasının dünyadaki tek dağıtıcısı olan ABD merkezli bir firmadır. Siparişlerde bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. Ama bahsettiğiniz 17cc motor, ateşleme sistemi ve egzostuyla birlikte, ateşleme pili hariç olarak 1180 gr lık bir ağırlığa sahip. Calmato 40'ın hedeflenen uçuş ağırlığı maksimum olarak 2660 gr. olarak belirtiliyor. Ateşleme pili hariç, uçakta fazladan 750 gr. lık bir ağırlık söz konusu olacak. Motor bu ağırlık farkını kaldıracaktır ama Calmato'nun kanatlarından şüpheliyim. Kullanmak zorunda kalacağınız 14 inch çapında pervaneyi de düşünürsek, uçak rölantide yerinde duramayabilir. Özellikle iniş sırasında bu çapta pervanenin rölantideki çekiş gücü sizi zor durumda bırakabilir. Çok uzun bir piste sahip olmanız gerekebilir.

Malesef 40 size uçaklara uygun bir benzinli motor henüz üretilmedi. 17 cc lik benzinli motorlar bile 60-90 sınıfı uçaklara uygun durumdalar. Bahsettiğiniz RCS SV 17cc motor benimde ilgimi çeken bir motor. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, ben bu motoru 60 sınıfı bir akrobasi modelinde kullanmayı tercih ederim. Aynı sınıftaki bir alttan kanatlı trainer için bile az miktarda fazla gelebilir.

mozeren
08-03-2010, 10:54
Sevgili Özgür Bey,

Barlas ayrıntılı olarak yazmış 26 cc ,Calmato için çok güçlü bir motor, uçurması imkansız. Bu ufak uçaklarda ayrıca interferans sorunuda yaşanıyor, uçak ufaldıkça buji ateşlemesi (ignation sytem) alıcıyı etkiliyor ortalma 25-cm uzakta olması gerekli ama bu uçaklarda o kadar yer olmuyor. Bu da diğer konu, bu modellerde glow engine ler ideal 120sınıf uçaklarda 26 cc kullanılıyor.

Sevgiler

Murat

ozgursula
08-03-2010, 12:43
Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Malum Modelimiz biraz küçük olduğundan maximum 17 cc benzinli ile 52'lik glow arasında kalıyorum. Glow motor'un ayar konusunda; daha önce kullandığım model arabalardaki örneklerinden sıkıntılı olduğunu düşünmekteyim. Uçaklarda ise en ufak bir ayarsızlıkta havada stop etme durumunu gözönüne aldığımızda, benzinli motoru cazip görüyorum.

pcokum arkadaşım 17 cc motoru alma isteğiminin sebebi; patlarlı modele yeni geçeceğim içindir. Yani o motoru calmato'ya uygulayabildiğim kadarı ile deneyeceğim sonrasında ise 17 cc benzinli motora uygun bir 3D almayı düşünüyorum. Ancak ([Sadece Kay) bu siteden sipariş verdim diyelim. 178 $ motor ve kargoya'da 50 $ diyelim. Türkiyede Gümrüğe takıldığı zaman bana kaç liraya patlar? Gümrüğe takıldığında % kaçlık bir vergi veya ceza veriyorum? En kötü senaryo ne olur? Böyle bir duruma düşen oldu mu? Glow yerine bu motoru getirteyim diyorum. :-)

pcokum
08-03-2010, 13:15
Özgür bey, hiç gümrük ödemek durumunda kalmadım. Bizim forumda bu konuda deneyim sahibi olmuş arkadaşlar var. Onlar net bir şekilde bu konu hakkında bilgilendireceklerdir sizi.

Glow motorlar konusundaki çekincenizi fazla ön plana çıkarmayın bence. Her türlü motorun havada stop etme gibi bir riski vardır. Benzinli motorlar, glow motorlar kadar olmasa bile yine de havada stop edebiliyorlar. Acil iniş yapmak zorunda kalmak, uçucu modeller için mutlaka karşılaşacağınız bir durum olacaktır. Bunu modelciliğin bir parçası olarak görmeniz ve olay başınıza gelmeden önce hazırlıklı olmanız gerekir. Kullandığım O.S. 46 AX motor, 2. yada 3. sortisinde havada stop etmişti. Simülatörde motor stop çalışmanın verdiği güvenle, yarım alan turu atarak uçağı kazasız belasız indirmek mümkün olmuştu. Uçağın kurtulma imkanı vardı ve kurtuldu. Ama bazı durumlarda ne yaparsanız yapın kırımdan kaçınmak mümkün olmuyor maalesef. O sırada birinci öncelik kimsenin yaralanmamasını sağlamak, daha sonra da en az hasarla kurtulmak. Elinizde olan Calmato40 bir trainer kadar olmasa da dihedral açısı nedeniyle süzülme yeteneği olan bir uçak. İrtifanız yeterliyse motor stop, sizi çok fazla zorlamayacaktır.

Glow motorlar yapıları itibarıyla biraz sıkıntılı motorlar olsalar da, iyi ayar yapıldıklarında çok fazla risk taşımamaktalar. İğne ayarlarınız yerindeyse, bujinizde sorun yoksa, depo montajınız ve yakıt hattınız sorunsuzsa, yakıtınızda problem yoksa, glow motorlarda riski en aza indirmiş olursunuz. Akıllıca yapılmış bir glow motor yatırımı, iyi bir rodaj aşamasından geçtikten sonra yıllarca size hizmet edecektir.

Yakın gelecekte 40-46 sınıfı için ağırlık faktörü nedeniyle benzinli motorları görmek zor gözüküyor. Benim naçizane önerim Calmato 40 için, diğer markalara göre daha kolay ayar tutması, ayar toleransının geniş olması ve ikici el piyasasının iyi olması nedeniyle O.S. 46AX yada 55AX almanız yönünde olacaktır. RC Pano'dan bu iki motoru uygun fiyatla sıfır satın alma şansınız var. Bu motorlardan biriyle Calmato yu bir süre uçurun, patlar motora alışın. Pilotajınız iyice geliştiğinde, beklentilerinize cevap vermediğini düşündüğünüz anda O.S. motorunuzu rahatlıkla elden çıkarabilir, benzin motorlu gönlünüze göre bir uçak toplayabilirsiniz.

baytacoglu
08-03-2010, 14:49
Pınar'ın (pcokum) söylediklerine çok büyük oranda katılmakla birlikte rcpano'da 2. el glow motorların satış grafikleri konusunda biraz farklı düşünüyorum. Bu ürünlerin satış grafikleri son zamanlarda giderek bir düşüş göstermekte çünkü benzinli motorlar pek çok kişiye daha cazip gelmekte. Ancaak, sizin madem glow motor tecrübeniz var ben uçakla ilgili ciddi bir sorun yaşayacağınızı çok da düşünmüyorum. Ayrıca benzinli motorların stop etmeleriyle alakalı olarak size onlarca örnek verebilirim. Dolayısıyla şu motor stop eder bu motor etmez diye bir konu kesinlikle yok. Bizim bu işte her motor neticede stop eder. Eğer uygun bir yerde stop ederse ve sizin tecrübeniz iyi ise uçağı çok büyük oranda kurtarırsınız. Çok biçimsiz bir yerde stop ederse isterseniz 40 yıllık modelci olun kırım yaşayabilirsiniz.

Sevgiler

Barlas.