PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1-2 Mayıs 2010 Buluşmaları

baytacoglu
28-04-2010, 15:45
Sevgili arkadaşlar,

Bu hafta meteoroloji sağnak yağış vermekte o yüzden hafta sonu havanın nasıl olacağı konusunda ve de tabii sahanın nasıl olacağı konusunda bir öngörü yapmak zor görünüyor ancak bu Cumartesi gün saat 10.00'da küçük oğlumu diş hekimine götürmek zorundayım o yüzden benim uçuşa gelmem zor görünüyor. Belki öğleden sonra kısa süreliğine gelip Decathlon uçağımın hayırlamasını yapabilirim.

Pazar gün de büyük oğlumun veli görüşmesi var. Hanım gitmeyi kabul ederse ben uçuşa kaçabilirim belki.

Kısacası benim durum hafta sonuna doğru daha netleşir ve buradan sizlerle tekrar paylaşırım.

Bu hafta sonu Murat hocam Ankara'da.

Sevgiler

Barlas.

mozeren
28-04-2010, 17:13
Modelci arkadaşlara kazasız kırımsız uçuş dilerim

sevgilerle

Murat

_stuka_
28-04-2010, 21:58
aahh ah bu ev bark işleri ! ev tamam: EVliliğin evi.. o bi süre sona baysa da uyuşuyosun, hissizleşiyosun bi şekilde çekiliyo.. :) ama o BARK mevzuularının bizden götürdüğü zamanlar.. haa hemen açıkliim : "evli" bildiğin evlenmiş insan, "evli barklı" ise evlenmiş ve çocuklanmış kişi.. Bark=Çocuk demek oluyo :) aynene hocam (Barlas) .. kaçabilirsem.. kıvırabilirsem.. yerse .. :)
forumda bişeler var mı diye bi bakiim dedim akşam okuldan cıkmadan, sizin "bahane silsilenizi" gördüm.. :) benim de gündüzki yaram depreşti.. ondan yazıyom: "ev ekonomisi normal, işler iyiye gidiyo" gibi bişler sööledi eşim , ben de fırsat bu fırsat deyip "alsana bana şu ZERO'yu dedim: ı-ıhh dedi! hatta nuh demedi, peygamberin adı bile anılmadı !:(
şakası bi yana aşklarımız baki.. evelallah .. bi de çocuk sahibiysek hasbel-kader, sorumluluk kelimesi durumu açıklamaktan aciz.. aşktan öte bi mevzuu . maalum .. peki nedir bu koşulların bizden istediği ?
oof of ! sorgulamayı bırakıyorum bir kenara, ve hafta sonu ilk ve tek uçağımla yapacağım uçuşun manevalarına dönüyorum hakkını asla yemeyeceğim sevgili trainer Alpha 40'ım beni yine uçuracak! Zero bi zaman soona olsun n'lcak ki ?
bu nasıl bi aşktır yahu ? bildiğim aşklara benzemiyo :)
sayglar.. sevgiler..
Ozan.

baytacoglu
29-04-2010, 10:42
Ozan hocam,

Bence ortada iki durum var, birincisi aşk, bildiğimiz manada yani... O gerçek dünyadaki kavram. Hani akşam eve gidersiniz, size kapıyı açarlar, hal hatır, bir sarılma, bir öpücük belki...çocuğunuza sarılmak, birlikte yemek, üç beş sohbet belki...

İkincisi ise hatalık; kanınızda dolaşır, burnunuzda nitro tüter, sarhoş gibi olursunuz kırımsız 5-6 sorti yaptığınızda. Hani çoluk çocuk derdi yok sadece akrobasi ve kırımsız iniş derdi var. Hani sağolsunlar yeni bir hareket yaptığınızda arkadan gelen dol dol alkışları dizlerinizi titretir. Hani dün simülatörde çalıştığınız akrobatik hareketi yapmaya hazırlanırken kontroldeki parmaklarınız tir tir titrer de hareketi bir türlü beceremezsiniz... Ve bir işiniz çıktığında (benim mazeretler gibi) o hafta sonu dozunu alamamış keşler gibi Pazartesi sabahı ayaklarınız geri siz işe giderken gözünüzün önünde bir sonraki hafta sonunun özlemiyle geçen gündüz rüyaları (halüsinasyon gibi...) Yok hocam, ikincisi aşk olamaz kesin hastalık. Müjdeli bir haber vereyim mi? Bu hastalığın şimdilik bir tedavisi yok (Doktor olarak söylüyorum yani ;D). Bulunacağa da benzemiyor. Eh bizde de kimsenin tedavi istediğini zannetmiyorum zaten ;D ;D ;D

Hocam naçizane bir öneri, ZERO zor bir uçak, inişlerde stall süratleri yüksek, sizi üzmesin, parasını boş verin emeğiniz çok önemli...

Sevgiiyle kalın.

Barlas

pcokum
29-04-2010, 11:29
Hobi ile bağımlılık arasındaki ince çizgiyi farkında olmadan geçiyoruz. O çizgiyi kim koyduysa boşuna koymuş. Bazıları için hiç bir anlam ifade etmiyor :)

Ozan bey, gönlünüz hep zor uçaklarda. Allah kolaylık versin... Stuka dır, Zero dur, bunlar asi uçaklar. Laftan anlamaz, dizginleri hiç sevmez. Belkide onları çekici kılan bu özellikleri :)

_stuka_
29-04-2010, 13:18
(of yaa ! yine kayıp mektup ! az önce kalvyenin yanlış bi yerine dokundum ve silindi yazdıklarım tam da yollarken :( Pınar Bey, aynı şekilde önceden size yazdığım bi msjı da bööle kazayla silmiştim.. ne se : again diorum)

Barlas Hocam, Pınar Bey

tavsiyeleriniz hiç de nacizane değil müsadenizle! pek kıymetli ve fevkalade önemli :) çok teşekkür ederim. Stuka profesyonel olduğum zaman için hayalim. ona daha çook var .. Zero dan ise Barlas Hocam pek de hayırlı bahsetmemiş. bnmki ööle zor işlerin adamı olmak değil aslında. scale ciyim ben. bi uçağın güzel uçması değil sadece güzel ve gerçekçi görünmesi çok önemli. gerçek gibi görünmeyen uçaklar ayrı bi kulvar ve scale bi uçakla yapılamiyacak şeyler onlarla yapılabiliyor maalumunuz .. o kulvardaki insanlara da büyük saygım var çok keyifli olsa gerek! ama dedim ya ben scale görüntüyü seviyorum. bi de savaş uçakları.. aşığım onlara resmen!
şimdi yine değerli tavsiyelerinize sığınmak isterim. trainer aşamasında bayağı ilerledim. hatta müsade ettiği oranda akrobasi bile yapabiliorum. yakında Piper Cherokee ile alttan kanada geçiş yapacağım. ve birikimime güveniyorum.. seviyem yaklaşık bu.. şimdii .. eğer Cherokee de kendimi iyice geliştirirsem Zero yine sert gelir mi ? ya da Spitfire? THKnin sattığı Zero ya da Spitfire hakkında fikirleriniz nedir? zira ekonomik olarak en makul olanlar bunlar.. çevrenizde bun uçaklardan toplayan bir modelci arkadaş olduysa vs .. tecrübelerinizi duymak isterim..
sevgiler selamlar ..
Ozan.

pcokum
29-04-2010, 13:30
Scale uçak merakınızı çok iyi anlıyorum. Bu bir hobi olduğu için herkesin zevkine göre tercihte bulunmasından daha doğal ne olabilir ? Zero, Spitfire, Mustang, P40 gibi WWII scale savaş uçakları bir çoğumuzun içini eriten uçaklardır, çok güzeldirler lakin uçurması da bir o kadar zordur. Bir uçak ne kadar scale ise, uçuşu da o kadar sancılı olur. Hocalarım daha iyi bilirler ama WWII warbird modelleri en az dördüncü uçak olmalı. Bunlara adım atmadan süzülme kabiliyeti düşük olan bir akrobasi modelinde biraz ecel teri dökmek, bu tip warbirdler için iyi bir hazırlık aşaması olabilir.

baytacoglu
29-04-2010, 14:44
Pınar'a katılıyorum.

Özellikle Spitfire stall sürati yüksek bir uçak. Zero ve Mustang sakıncalı (ben üç yıldır her hafta sonu iki gün 5-6 saat uçan biri olarak 2 Mustang gömdüm naçizane). Size kendi tecrübelerime göre söyleyeyeim illa da warbird uçuracaksanız Hobbytime'da bulunun F4U Corsair tavsiye ediyorum. Kanat yapısı modifiye edildiğinden uçuş kolaylaştırılmış ancak inişlerde yine de zor bir uçak. Hem biraz Stuka zevkinize de hitap eder. Warbirdler içerisinde benim deneyimlerime göre yine de en rahat uçan uçak o. Yanlız 52 veya 55 2z motor kullanın (veya eşdeğer 4 zamanlı) 46 2z ile verim az.
Eğer izlemek isterseniz

CORSAIR F4U By PHOENIX MODELS ([Sadece Kay) linkinden görebilirsiniz.

Sevgiler

Barlas.

_stuka_
29-04-2010, 19:55
Barlas Hocam çok sağ olun.. Pınar Bey siz de :)
corsair fikri de hoş tınladı bu arada. hobbytime daki fiyat da gayet makul görünmekte.. ama Pınar Bey'in de dediği gibi araya başka bir model (bir geçiş modeli) alma fikri de sağduyulu.. bakalım kader kısmet diyecez artık.. zaten yakın zamanda karımdan vize alamayacağım asanırsam .. şimdlik :)
videoyu izledim tabii ki.. harika bir stiliniz var tebrik ederim.. bunca hakimken 2. mustang i nası kırdınız hayretler içerisindeyim :) ama elbette mutlaka bir kırım oluyo eninde sonunda .. maalum ben de o şerefe nail oldum defalarca.. bilirim :)
çok teşekkür ederim
saygılarımla
Ozan.

baytacoglu
29-04-2010, 20:07
İlk kırımım henüz 3. uçağım olması ve elimdeki kumandanın kısa süreli tutukluk yapması sonucu gerçekleşti (O zaman Hitec 35 MHz kullanıyordum). İkinci Mustang ise tam iniş anında uçağın en takatsız olduğu 10-12 metrelik mesafede motor stop etti ve yaptığım tamirattan sonra süratli bir loop girişinde kanat patladı ve de sizlere ömür. Yine de zor uçaklardı, en azından benim kullandıklarım arasında en zorlardandı diyebilirim.

Sevgiler

Barlas.

doganaksu
03-05-2010, 00:07
Özlemişim uçuşlarınızı Barlas Hocam elinize sağlık baştan sona keyifle izledim. Uçuş çok güzel olmuş.

baytacoglu
03-05-2010, 10:02
Doğan hocam,

Biz de sizleri özledik.

Şenliğe katılamamanıza çok üzüldüm.

En kısa zamanda görüşmek dileğiyle.

Sevgiler

Barlas.