PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şilteden F22 Yapımı

FUNS
31-05-2010, 00:49
Merhabalar uzun zaman önce yapip rafa kaldirmis oldugum bir modelimi pazar günümü degerlendirmek amaci ile yine masaya yatirdim 3 boyuttan 4 boyuta modifikasyon uygulamasi yaptim kokpit bu sayede daha gercekci gorumune karisti yapistirma islemi bitti ve kurumay birakildi.Kuruma bittikten sonra zimparalama islemi ve sekillendirme islemlerini yapacagim.
[Sadece Kay

pcokum
31-05-2010, 01:36
Ellerine sağlık Özer. F22 güzel uçuşu olan bir uçak. Modifikasyon da gayet yerinde olmuş. Biraz zımparalama sonucu eminim çok daha iyi olacaktır. Geriye elektronikler kalmış. Umarım onları da tamamlarsın da havada uçuşunu zevkle izleriz. :)

baytacoglu
31-05-2010, 14:57
İyi emek vermişsin. Güzel görünüyor. eline sağlık. Ben de uçuşunu merak ediyorum doğrusu.

Sevgiler

Barlas.

FUNS
31-05-2010, 19:11
cok tesekkur ederim saygideger pinar ve barlas hocam bendeki uçurmak değilde yapmasi öyle durmasi daha hoşuma gidiyor.Bilemiyorum uçurmayi denemediğimdendir belkide bir uçurdummu onun zevkini aldimmi nasildir bilemem deneyip göreceğiz. İniş takımı olarak sizce nasil bir şey yapmaliyim

pcokum
31-05-2010, 19:44
Bence iniş takımı yapman gerek yok. Uçak hafif olduğu için gövde üzerine inişte sorun yaşamaz. Sadece sağlamlaştırma için boyama işi bittikten sonra uçağın yerle temas edecek kısımlarını şeffaf koli bandı ile kaplayabilirsin.

İniş takımı uçağı estetik açıdan tamamlasa da, jet tipinde bir iniş takımı bizim pist için uygun olmaz. Patlarlı modellerde kullandığımız 5 cm lik tekerlekler bile bizim pistte takılabiliyor.

doganaksu
31-05-2010, 19:45
Özer eline sağlık çok güzel olmuş. Kokpite cam eklemek hep hayalimdi ama bir türlü cesaret edip yapamadım. Hatta bu konuyla ilgili Pınar Hocamdan bilgide istemiştim. Yapmak mı uçurmak mı daha güzel? İnan hem uçuran hemde yapan biri olarak ben hala karar veremedim ama yapmak daha ağır basıyor hele yaparken arada bir atölyeye (benim atölye evin balkonu hanım sadece oraya izin veriyor. ;D)girip uçağı seyretmek apayrı bir zevk veriyor.

doganaksu
31-05-2010, 20:02
Pınar hocama kesinlikle katılıyorum iniş takımına ihtiyacı olmayan bir model kalkışta elden atarak çok rahatlıkla kalkıyor iniştede çeyrek gazda burnunu biraz kaldırarak çok yavaş yaklaşmasını sağlayıp helikopter gibi indirebilyorsun.
Ukalalık olarak kabul etmezsen birkaç tecrübemi paylaşmak isterim. Kanat altını mutlaka bir çubukla destekle elinden geliyorsa modelin hertarafını koli bandıyla kapla benim tembellik edip kaplamadığım yerleden hep kırıldı. Şimdi heryerini kapladım sayılır. Özellikle kanat altı gövde altı, gövde yanlarının mutlaka kaplanması gerekiyor. Ben kokpitin olduğu yere burundan arkatarafa kadar gövde içinde kalacak şekilde çam çıta koymuştum burnun yere ilk sert çarpmasında çubuğun bittiği yerden burun kırıldı gövdenin burun kısmından motor bağlanan kısmına kadar bir çubukla desteklersen daha sağlam olacaktır.
İlk kalkışta çok fazla kumanda verme kontrol yüzeyleri çok büyük olduğu için uçak çok aşırı tepki veriyor. Eğer ağırlık merkezi çok iyi ayarlanmışsa kanatlarda bir eyrilik yoksa kontrol yüzeylerini ilk kalkış için tam düz yap göreceksin trim dahi istemeyecek. Modeli tamamlayınca estetik olarak çok güzel bir model olduğunu göreceksin.
Sana kolay gelsin.

FUNS
31-05-2010, 23:06
Önerileriniz için teşekkür ederim abilerim.Doğanay Hocam Tabiki önerilerinize kulak verecegim cünkü bu modelin modifikasyonunu sizden örnek alarak yapmaya çalıştım.Siz uçurduğunu için model hakkında oldukça bilginiz var bu uyarilarinizi dikkate alicagim banada sizin gibi ucurmaktn cok izlemek haz veriyor inis takimi olayini suan icin pas geciyorum fakat katlana bilen bir sistem uyduracagim ben bu modele bakalim nasil bir yaraticilik cikacak :)

ruzgar
03-06-2010, 00:45
Arkadaşlar f22 nin elektironigini ben monta edecem vetabiki boyama işnide bakalım ortaya ne çıkacak.

pcokum
03-06-2010, 02:57
Demek grup çalışması olacak, sonucu merakla bekliyorum. Eminim güzel uçan bir model olacak.

doganaksu
05-06-2010, 01:33
Burçin Hocam bu hafta sonu uçuşlarında bir f22 videosu istesek çok mu acele etmiş olurum? ;D

ruzgar
05-06-2010, 10:26
dogan hocam ilk hırsatta vidyosunu çekecem.