PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google Servislerine Erişim

pcokum
04-06-2010, 14:49
Ne yaptığını bilmeyen, bildiğini zannedip bilgisi olmayan ve buna rağmen yetkili olarak atanan bazı kişilerin, Youtube' u yasaklama çabaları sonucu 3 gündür bazı Google servislerine erişim mümkün değil maalesef.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının bünyesinde çalışan bazı şahısların müdahaleleri nedeniyle, Youtube' un yanısıra Google Maps, Google Docs, Google Earth, Google Translate gibi servisler devre dışı kaldı. Yani kurunun yanında yaşlarda gitti. Tüm yazışmalarımı Google Docs üzerinden yapan ben ve benim gibi bir çok kişi bu durumdan ciddi anlamda sıkıntı duymaya başladı. Haklarında hiç bir yasaklama kararı olmamasına rağmen erişimi kapatılan bu servislere tekrar erişim verilmesi, geçen 3 güne rağmen gerçekleşmeyince iş başa düştü.

Youtube dahil bu servislere tekrar erişim sağlayabilmek için ufak bir değişiklik yapma zamanı geldi. Bu servislere tekrar erişim sağlamak için yapılması gerekenler;

- Öncelikle daha önce önerdiğim DNS ayarlarında hiç bir değişiklik yapmayın. Google DNS servisini kullanmaya devam edeceğiz.
Bkz. [Sadece Kay;a-giremeyenler-ekteki-dosyayi-acip-calistrsin-)/msg5282/#msg5282

- Başlat menüsüne tıklayıp arama kutusuna "cmd" (tırnak işaretleri hariç) yazıp enter tuşuna basacağız. Vista ve Windows 7 kullanıcılarının komut penceresini yönetici olarak açmaları gerekebilir. Yönetici olarak komut penceresini çalıştırmak için Başlat Menüsü arama kutusuna cmd yazın. Çıkan listeden cmd üzerine sağ tuşla tıklayın ve açılan menüden "Yönetici Olarak Çalıştır" komutunu verin.

- Karşımıza çıkan siyah zeminli DOS penceresine "ping google.com" yazıp enter tuşuna basacağız. Böylece Google' a ait olan IP adreslerini bulacağız. Örnek olarak Google'ın beni yönlendirdiği IP adresi 209.85.227.104 Bu IP adresi farklılık gösterebilir. Siz, sizin ekranda çıkan IP adresini not edin ve siyah DOS komut penceresini kapatmayın.

- Şimdi sıra hosts dosyasına müdahale etmeye geldi. Windows XP kullananlar doğrudan Not Defterini çalıştıracak. Vista ve Windows 7 kullananların ise Not Defterini "Yönetici" olarak çalıştırmaları gerekiyor. Yönetici olarak Not Defterini çalıştırmak için Başlat Menüsünden Not Defterini bulup sağ tuşla üzerine tıklamaları ve çıkan menüden "Yönetici Olarak Çalıştır" komutunu vermeniz gerekiyor.

- Not Defteri açıldıktan sonra Dosya menüsünden "Aç" komutu verip "c:/windows/System32/drivers/etc" yolunu kullanarak hosts dosyasını açmak gerekiyor. etc klasörüne girdiğiniz halde hosts dosyasını göremiyorsanız, Not Defteri'nin dosya açma penceresinden "Dosya Adı:" kutusunun sağındaki menüden "Metin belgeleri (*.txt)" seçeneğini "Tüm dosyalar " şeklinde değiştirin. Bu sayede hosts dosyasını görebileceksiniz. Eğer diğer dosyaları görebiliyor fakat "hosts" adındaki bize lazım olan dosyayı göremiyorsanız, arka planda açık olan CMD komutu ile açtığımız DOS komut sistemi penceresine tıklayıp, sırasıyla şu komutları yazın. Her komuttan sonra enter tuşuna basmayı unutmayın.

cd \
cd windows\system32\drivers\etc
attrib hosts -r -s -h

(bu komutla gizlenen, salt okunabilir ve sistem dosyası niteliği kazandırılmış "hosts" dosyasını normal bir dosya haline getiriyoruz)

- Şimdi Not Defteri penceresine dönüp hosts dosyasını açabiliriz. Açtığımız hosts dosyasının en alt satırına inip şu satırları yazıyoruz. Alttaki satırlarda yer alan IP adresleri yerine en başta siyah DOS penceresinde ping komutu ile bulduğumuz IP adreslerini yazmamız gerekiyor. IP numaraları ile adresler arasında boşluk vermek için Tab tuşunu kullanabilirsiniz.

209.85.227.104 youtube.com
209.85.227.104 [Sadece Kay ([Sadece Kay)
209.85.227.104 docs.google.com
209.85.227.104 maps.google.com

bu şekilde giremediğiniz diğer Google servislerini de hosts dosyasına tek tek eklemeniz gerekecek. Ekleme işlemi bittikten sonra Dosya menüsünden Kaydet diyerek yada CTRL+S tuşlarına basarak hosts dosyasını kaydedelim.

Hepsi bu kadar. Biraz karışık gözükse de aslında çok da zor olmayan bir yöntemle ulaşamadığımız Google servislerine artık ulaşabiliriz.

İnşallah aklı başında, ne yaptığını bilen, becerikli insanların "yetkili" olduklarını günleri görürüz.

Saygılarımla

baytacoglu
04-06-2010, 16:15
Pınar ellerine sağlık

Bizim örümceklerin bu işleri nereye kadar götüreceği belli değil. Ne diyeyim Allah akıl fikir ihsan eylesin.

Sevgiler

Barlas.

cansung
05-06-2010, 00:15
Güzel paylaşım, teşekkürler.

baytacoglu
14-06-2010, 20:24
Sevgili arkadaşlar, ben bu yöntemi yaptım ve gerçekten çalıştı ancak bir tek yanlış var
Pınarın

c:/windows/System32/drivers/etc

olarak verdiği satırı not defteri arama kısmına yazınca göremiyor ama slushların yönü değişince hosts dosyası açılıyor yani

c:\windows\System32\drivers\etc

olarak yazılmalı.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
14-06-2010, 22:43
Barlas hocam düzeltme için teşekkürler. Slush lar konusu Microsoft sayesinde biraz karışık durumda. Şu anda Vista ve Win7 de (XP yi hatırlamıyorum) DOS Komut Sistemi penceresinde her iki tip slush kullanımı da sonuca ulaştırıyor. Fakat grafik ekran programlarına geçtiğinizde sağ slush çalışmıyor. Oysa ki internet adresleri de tanımlanırken sağ slush ile tanımlanıyor.

Önemli olan sonuca ulaşmamız. Düzeltme için tekrar teşekkür ederim :)

cansung
15-06-2010, 01:05
Windowsta host dosyasını bulamayanlar için hazırladım, ekteki dosyayı tıklayıp çalıştırın ve gerekli eklemeleri yapın.

baytacoglu
15-06-2010, 17:49
Barlas hocam düzeltme için teşekkürler. Slush lar konusu Microsoft sayesinde biraz karışık durumda. Şu anda Vista ve Win7 de (XP yi hatırlamıyorum) DOS Komut Sistemi penceresinde her iki tip slush kullanımı da sonuca ulaştırıyor. Fakat grafik ekran programlarına geçtiğinizde sağ slush çalışmıyor. Oysa ki internet adresleri de tanımlanırken sağ slush ile tanımlanıyor.

Önemli olan sonuca ulaşmamız. Düzeltme için tekrar teşekkür ederim :)

Pınar kaptanım olur mu biz teşekkür ederiz sayenizde tekrar videolarımızı görebiliyoruz.

Sevgiler

Barlas.