PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cessna 185 nitro?

RACHMAN
27-06-2010, 21:29
Berdaldan aldığım cessna 185 model elektrikli uçağa os 10, 15 veya 25 takacağım... (veya Magnum) Abiler bi yanlışlık varsa durdurun beni kendime hakim olamıyorum :D.. bu modelin firebirde benzeyen motor bağlantı yerini biraz daha güçlendirirsem 15 lik bir motorun ağırlığının sorun yaratmayacağını düşünüyorum. aklıma takılan 11x5,5 pervane kullanıyorum ancak bu motorlar en fazla (ki o da 25 lik olan) 10x5, uygunluğundan emin değilim. inanın elektrikli model kullanmak güzel ama yanınızda uçanlar nitroyla kalkığ inerken sizin 15 dakika uçmanız sini bozucu:)... illa modifiye yapacağımda nasıl onu bilmiyorum :) PINAR ABİİİİİ sen çözersin bu işi ancak (stukanınn tavsiyesiyle öğrendim) bi akıl ver elimdeki tek uçağıda parçalamayayım.. fikirlerinizi ve görüşlerinizi ilgiyle bakliyorum. Saygılar...

pcokum
28-06-2010, 19:37
Tolga, Cessna 185 hakkında biraz daha bilgi verebilirsen, daha net tavsiyelerde bulunabiliriz. Kanat açıklığı, ağırlık gibi bilgiler, motor seçiminde kriter olacak. Elektrikli modeller patlarlılara göre modifiye edilebilir elbette. Firewall'un güçlendirilmesi şart bu konuda. Sert ağaçtan yapılmış 2 yada 3 mm kontraplak, epoksi ile yapıştırılma suretiyle firewall desteklenmeli. Yalnız Firewall'un desteklenmesi yetmeyebilir. Uçağın ağırlığı artabileceği için taşıyıcı sistemler ile iniş takımları da epoksi ile destek ister.

Saygılarımla

_stuka_
29-06-2010, 02:40
hocam konuyla malumatı olan biri olarak bu noktada devreye girmek isterim şimdi: uçak gerçekten elktrikli ile başlayacak biri için ya da temel uçuşu öğreneyim diyecek biri için ideal.. kanatları fazla esnek ama destek çıtaları ve bağlantıları güçlendirilirse dayanıklı bi model. thk işi ama yiğidi öldürmeyelim şimdi :) geçekten dayanıklı ki bir kaç sağlam düşüşüne şahit oldum :) 1410 mm. kanadı var. ve küçük bi motoru taşır gibime geliyo. 10 luk ya da var mı ööle bi ölçü bilmiyorum 15'lik 2z. .. ama bence asıl sorun uçagın köpük malzemeden olması. bu tip bi modifikasyon motor sıcaklığının köpüğü eritmesi ile sonuçlanır diye tahmin ediorum. ki bu modifiye nin de acelesi yok (Tolga bunu sana söölüorum) o uçak önce elektrikli haliyle 10 dakka lık da olsa havalanacak.. ama gerçekten cok sıkıcı bi durum.. yakıtlı her zaman avantajlı ve gerçekçi ..
bu arada uçağın özellilklerini thk elektrikli ler bölümnde görebilirsiniz..
sevgiler selamlar..

RACHMAN
29-06-2010, 13:00
Stukanın her an yüzüme söylediği gerçekler ışığında havada 10 dakikadan fazla kalma arzusus her geçen saniye ağır basıyo... Cessna 185 uçuş kabiliyeti yüksek bir uçak, sağlamlık kousunda da köpüğün etkisi tartışılmaz ön planda. kanat açıklığı 1410 ve toplam ağırlık 1 kg'a yakın. şu an kullandığı pervane 11X5.5 ve sadece motor ve pilin ağırlığı 250gr a yakın. almak istediğim motorun yani os 15 la muffler dahil 6.5 oz yani yaklaşık 200 gr. tabii bir de depo olacak. kısacası motorda toplam ağırlık 300-350 grama yakın olacak. Ozi'nin de dediği gibi köpüğün erime riski olabilir ancak zaten gerekli kuvvetlendirmeleri yapıp motoru takmak için zaten uçağın burnunu kesmem gerekecek sonrasında uygun bir şekle sokulabilir diye düşündüm. öncedn de dediğim gibi en çok kafama takılan pervane boyutları os15= 8x5 kullanıyor yani yeterli çekişi sağlayabilecekmi bilemiyorum???

pcokum
29-06-2010, 14:41
Pervane ölçüsüne takılma bence. Eğer uçak stok donanımla uçuyorsa, üzerindeki SF marka 1000 kv motor ile teoride 1000x11,1x0,85=9435 rpm maksimum devri verir. Ama dediğim dibi bu değer teoride ve bu motorun %85 verimle çalışacağından şüpheliyim. Bu durumda O.S. 15 LA nın fabrika verisine göre maksimum devrinin 18000 olduğunu ama 8x5 pervane ile devrinin 11000-12000 civarında olabileceğini düşünürsek, pervane ebadı çok önemli olmayacak.

Ozan birde şu konu var, havada 10 dk. dan fazla kalma arzun umarım tek sorti için geçerli değildir. Patlar motor da olsa her sorti için bir uçuş süresi var ki bu da ortalama 8 dk. civarı. Daha uzun uçamaz mısın ???
Uçarsın elbette ama emniyet açısından bu süreyi zorlamamakta fayda var.

Ayrıca iki konuyu başta dikkate almak lazım.

1- LA motor serisi O.S. 'un belkide ürettiği en kötü motor serisidir. Bu motorlarda rulman sistemi yoktur. Rulman yerine burçlar kullanılmış ve bu da daha yüksek yağ oranı ihtiyacını ortaya çıkarmış. Ayrıca bu tip motorlarda yanlış bilmiyorsam airbleed tipi karbüratör var. Bu karbüratörler de gayet verimsiz karbüratörler. O.S. 'un ürettiği en iyi iki zamanlı serisi AX serisidir ama maalesef o seri de 0.25 cui hacimden başlıyor.

2- Küçük motorlarda stop etme oranının yüksekliği. Motorların küçük silindir hacmi, yeterli depo iç basıncını elde etmede sıkıntı çıkarıyor. Bu tip motorlarda yakıt hattı ve deponun çok hassas toplanması lazım. Depo seviyesi ideal pozisyonda ayarlanmalı. Küçük motorlar, yakıt ve buji seçiminde biraz müşkülpesent davranıyorlar.

_stuka_
29-06-2010, 15:56
pınar bey ciim. en azından 10 dakka uç derken Tolga yı kastettim. daha henüz uçuşu yok da o açıdan. similasyonda işi tamamladı fakat 10 dakka da olsa henüz gerçek uçuş yapmadı. ben cessna yı modifiye etmeden öncelikle bu haliyle de olsa bi uçur demek istedim :) ayrıca dediklerine katılıyorum. yedek bir ya da iki pilin olacak bu uçağı bööle kullanacaksın. o kadar da modifiyeye değmez diyorum. bi kere tamamı köpük.. ama elbette kişinin kendi keyfine bağlı bu iş..

bu arada merakıma mucip bi durum var. plastik malzemeyi cover lamayı deniicem. zira cherokee min motor mount u kaplamasız olarak gönderilmiş. hem scale uçak satıyolar hem de içine plastik aksamı kaplayacak malzeme koymuyolar maalum. gövdenin üst tarafını olduu gibi kapladım. beyaz a4 kağıdı ve asetat kağıdı ile. o bölüme ezgozst gazı da gelmiyo zaten. kabarıcagını sanmam. ama motor mount u beyaz kaplama kagıdı ile kaplasam ne olur acaba ? diyorum..
Pınar Bey ya da konuyu deneyimlemiş başka bir modelci dostum fikrini söylerse .. sevinirim..
saygılar ..

baytacoglu
29-06-2010, 17:26
Sevgili arkadaşlar şimdi ben konuya fazla maydonoz olmamaya çalışıyordum ama, sanırım Pınar de beni destekler, şimdi bu elektrikliden motorlu uçak yapma işleri bizim buralarda da bazı arkadaşlar arasında hep konuşuldu ve hayata geçirilmeye çalışıldı ancak genellikle hüsran ile sonuçlandı. Bir kere öne istediğiniz kadar pil ve motor ağırlığı kadar bir patlar takın patlar motor şiddetli şekilde vibrasyonu olan bir alettir. Firewall'un güçlendirilmesi ve kanat destekleri derken uçağın uçuş ağırlığı ciddi şekilde artmakta ve daha da vahimi CG olabildiğince ileri doğru kaymakta ve de bunu dengelemek için takılacak arka ağırlıklarla birlikte uçakta genel ağırlık ciddi şekilde (tabii ki orijinaline göre) artmaktadır. Lütfen yanlış anlamayın yapamazsınız demiyorum çünkü ben afedersiniz kaba olacak ama azimle şeedenin betonu deleceğine inan bir felsefeye sahibim benim demek istediğim o kadar uğraşın sonunda muhtemelen hüsran yaşayacaksınız, tıpkı bizim burada pek çok kişide olduğu gibi (pek çok biraz abartılı oldu birkaç demem gerekiyordu).

1000gr ağırlığındaki bir uçakta 200 gramlık artış bile %20 artışı ifade eder ki bu çok önemli bir ağırlıktır ve o boyutlardaki bir uçağın uçuşunda çok etkili olur. Lütfen pilli uçakları küçümsemeyin, doğru konfigürasyonla muhteşem uçarlar, inanmazsanız Hanifi'ye sorun. Son yaptığı elektrikli trainer uçağı sanıyorum onu son derece tatmin etmiştir (naçizane bendenizin küçük önerileriyle). Diğer taraftan bendeniz 2550 gram ağırlığında elektrikli katana uçuruyorum (WS-1260mm, L- 1260mm) ve 13x6.5 pervane ve 14.8V LiPo ile yaklaşık 100km/saat hızında uçuş yapıp gözümüden kayboluncaya kadar yukarıya limitsiz vertikal çıkıyorum. Size samimiyetle söylüyorum bu ağırlık böyle bir akrobasi uçağında 40-46lık patlar motor karşılığına denk geliyor ancak içtenlikle sölüyorum ki ben o uçağı konvert edip patlar motor taksam bu performansı alamayacağıma kalıbımı basarım, tanığım da Pınar'dır, onaylar mı bilmiyorum.

Benim bakış açıma göre konuya yaklaşımınızda eksik kalan taraf şu, bu tür konversiyon işleri uçak yapmak ya da modifikasyonlarla uğraşmayı ön planda tutan bir kişi için güzel uğraşlar olabilir ancak uçak uçurmak isteyen ancak henüz bir uçuş dahi yapmamış biri için zaman kaybından başka bir şey değil. Yapmak ayrı şey uçurmak ayrı bir şey. İkisi de kişiden kişiye değişen farklı zevk alma yolları. Yapmak ne kadar ustalık işi ise uçurmak da bir o kadar ustalık istiyor o yüzden ben Ozan'ın dediğine şöyle katılıyorum, uçar durumda bir uçağınız varsa ve ilk amaç uçak uçurmaksa hiç durmayın ve onu uçurun. Daha sonra başka model aldığınızda yeni modelinizle uçuş yaparken bu modelinizin modifikasyonlarıyla rahat rahat uğraşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ayrıca şunu da açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Bu model piyasası yatırımlarınızı kolaylıkla nakite çevirebileceğiniz bir piyasa değil o yüzden harcamalarınızda çok dikkatli olmanız gerekir. Bu işi ben yaklaşık dört yıldır yapıyorum ve Mersin dışına çıktığım yaz tatili gibi zamanlar dışında her hafta sonu iki gün olmak koşuluyla yapıyorum. Şunu dikkatinize (bize bunları kimse anlatmadığımdan harcadığım benim gibi bir memur için küçük çaplı serveti başkaları da harcamasın diye) özellikle sunmak istiyorum.

Bu işte tecrübeniz artcak ve eğer bu hobiye devam ederseniz çok değil sadece iki-üç yıl içerisinde modellerinizin büyüdüğünü ve zorlaştığını, sanki hiç upgrade olmayacakmış gibi şu and elinizde olan uçak gibi uçaklara yaptığınız yatırımların da üç yıl sonra dolapların içerisinde atıl vaziyette kaldığını ve paralarınızın orada haybeye yattığını göreceksiniz. Geriye dönüp baktığınızda inanın bu sizleri hem üzecek hem de sizi keşkelerle başbaşa bırakacak. Bunu yaşayan biri olarak sizlere (eğer haddimi aşıyorsam lütfen özürlerimi kabul edin ve söylememiş olarak görün) naizane önerim başlarken falza yatırım yapmadan elinizdekini cılkı çıkana kadar ya da siz kendinizi hazır hissedene kadar kullanın ve maddi gücünüzün elverdiği bir üst modele geçin. Bu elektrikli de patlar da olabilir sonuçta ne uçurduğunuzdan ziyade bence nasıl uçurduğunuz daha önemlidir. Elinizdeki model her ne olursa olsun günün sonunda onu evinize kırımsız götürebiliyorsanız siz bu işi iyi öğrendiniz demektir ancak pilli ya da patlar, koşarak ve bütün bir haftanın özlemiyle gittiğiniz pistten daha birinci uçuşun sonunda toplanıp geri giderseniz henüz doğru yerde değilsiniz demektir.

Sözün özü: En güzel uçak uçan ve eve sağlam dönen uçaktır. Aksi taktirde istrse jet model model Concord'unuz olsun bir anlamı yok.

Tekrar haddimi aştıysam çok özür dileyerek çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Bizim ekibimiz her zaman görüşlere ve yardıma (elimizden gelebildiği kadar) hazırdır, tekrar hatılatmak istiyorum. Modelcilik adına yapabileceğimiz küçücük bir katkı bile bize büyük mutluluk vermektedir.

Sevgiyle kalın

Barlas.

_stuka_
29-06-2010, 20:34
hay hojam sen çok yaşa ! siz nası diyordunuz? hah hatırladım ;

+ 1 ;)

selamlar sevgiler.
(bu arada concorde .. hımm ..kuğu gibi.. çok güzel ! kaçırmadım detayı :) bu yazıyı da modelcinin el rehberine ekleyelim .. derim )

baytacoglu
29-06-2010, 22:15
hay hojam sen çok yaşa ! siz nası diyordunuz? hah hatırladım ;

+ 1 ;)

selamlar sevgiler.
(bu arada concorde .. hımm ..kuğu gibi.. çok güzel ! kaçırmadım detayı :) bu yazıyı da modelcinin el rehberine ekleyelim .. derim )

Sağolun, iltifat ediyorsunuz Ozan hocam.

Concorde yazmamın sebebi delta kanat, son derece zor uçuş karakteristiği ve inanılmaz maliyeti ile yani her yönüyle ekstrem bir uçak olmasıydı. Tabii estetiğle de...

Sevgiler

Barlas.

_stuka_
29-06-2010, 23:42
bi de hikayesi hocam ya.. :(
concorde kendisinden önce pistten havalanan uçağın motor çerçevesinden düşen, hepi topu 40 - 50 cm.lik bir metalin lastiğini patlatması ve patlayan lastik parçalarının kanattaki depoyu delmesi sonucunda o tarihi düşüşünü yapmış .. göz göre göre çünkü tam kalkış anına yakın bir anda..
anektod :)
ve de aynen dediğiniz gibi. o uçağı uçurmak finansal boyutu acısından zaten imkansız da .. teknik beceri adına da extrem bir şey olsa gerek..

pcokum
30-06-2010, 00:55
Sevgili Tolga, Barlas hocam uzun uzun açıklamış. Temelde işin ekonomik boyutunun gelecekte pişmanlığa yol açabileceğine işaret etmiş. Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Lakin WingDragon'a patlar motor modifikasyonu yapılan bir ülkede yaşıyoruz. İnanın bu ülke insanın yaratıcılıkta sınır tanımadığına defalarca şahit oldum. Mutlaka sizde öylesinizdir. Yaptığımız işi zevk için yapıyoruz. Uçak tasarlayıp yapmak bize zevk veriyorsa, en doğrusu bizim tercihimiz olur. Modifikasyon yapmak zevk veriyorsa keza yine yaptığımız tercih doğrudur. Ama işin sonu dönüp dolaşıp yapılan yada dönüştürülen uçağın uçurulması safhasına gelecek. İyi bir pilotaj olmadan verilen emeğin tadına varmak mümkün olmayacak.

Elektrikli modeller Barlas hocamın verdiği örnekteki gibi aslında hiç de yabana atılacak modeller değiller. Bugünkü lipo + brushless motor teknolojisi, patlar motorları aratmayacak boyutta. Benim ilk uçağım elektrikli bir trainerdı. Barlas hocamdan aldığım bu uçakla çok zevkli uçuşlar yapmıştım. İhtiyacının biraz üzerindeki konfigürasyonuyla sadece 3 metre koşarak havalanabilen bu uçakla, ters uçuşa geçtiğimde dünyalar benim olmuştu. Aksak da olsa attığı roll lar yeteri kadar heyecan vericiydi. Ne zaman ki uçak artık bana yetmemeye başladı, uçağın selameti açısından spor bir modele patlarlı olarak geçiş yaptım.

Cessna 185 ile elinde bulunduracağın 4-5 adet lipo sayesinde günlük en az 40 dk. lık bir uçuş süren olur. Bu da fena bir uçuş zamanı değil aslında. Şayet stok donanımla uçuyorsa uçak, muhtemelen 3S Lipo ya ihtiyaç duyarsın. 3S lipolar, modelciliğin her aşamasında ihtiyaç duyulacak bataryalar olduğundan asla ölü yatırım olmazlar.

Sonuçta dönüştürme kararın hâlâ geçerli ise bize, seve seve sana destek olmak, elimizden geldiği kadarıyla bilgi paylaşmak düşer ve bundan da zevk duyarız.

Straforun motor ısısına nasıl bir reaksiyon vereceğini pek düşünmeyin. Strafor yanlış hatırlamıyorsam 135 °C de erimeye başlıyor. Motor o ısıya kolay kolay çıkmaz. Asıl sorun vibrasyon ve ağırlık olacaktır.

Saygılarımla

pcokum
30-06-2010, 01:22
...
bu arada merakıma mucip bi durum var. plastik malzemeyi cover lamayı deniicem. zira cherokee min motor mount u kaplamasız olarak gönderilmiş. hem scale uçak satıyolar hem de içine plastik aksamı kaplayacak malzeme koymuyolar maalum. gövdenin üst tarafını olduu gibi kapladım. beyaz a4 kağıdı ve asetat kağıdı ile. o bölüme ezgozst gazı da gelmiyo zaten. kabarıcagını sanmam. ama motor mount u beyaz kaplama kagıdı ile kaplasam ne olur acaba ? diyorum..
Pınar Bey ya da konuyu deneyimlemiş başka bir modelci dostum fikrini söylerse .. sevinirim..
saygılar ..

Ozan bey, kaplama konusunda "kaplama kağıdı" ndan kastınız nedir tam bilemiyorum ama, kağıt türevleri bu iş için çok uygun malzeme değiller. Aslında işin en sağlıklısı plastik malzemeyi epoxy astar ile astarlayıp onun üzerine akrilik türü boya atmaktır. Lakin bu işlemi ev ortamında yapmak neredeyse imkansız gibi. Bir atölye bulup yaptırmak ise zaman kaybı ve sinir yıpranmasına neden olabilir. Benim önerim reklamcılıkta kullanılan folyolardan kullanmanız olacak. Zaten bu tip folyoların 2-3 rengini elinizde bulundurmanız, (Allah gecinden versin) olası tamiratlarda çok işinize yarayacak. Bu folyoların Oracal marka olanından 641 serisinden edinebilirsiniz. Açık hava reklamcılarına toptan malzeme veren yerlerde 641 serisini metre tül maliyeti 6-7 TL civarında olması lazım. Rulo eni 118-120 cm. dir. Şayet doğrudan bir açık hava reklamcısından tedarik etmeye kalkarsanız, bu fiyatın 2 katını isteyebilirler.

Cowling kaplama için ise şayet komple kaplanacaksa standart Oracal 641 serisi yeterli gelmez. Bu seri sert hamurlu olduğu için kıvrımlarda sorun çıkarır ve yapıştığı girintilerden kendini atar. Cowling gibi yuvarlak ve kavisli hatlara sahip olan malzemeleri kaplamak için araç kaplama folyosu olan CASC folyolar kullanılmalı. Bu folyoların beyaz renkte olanlarını aynı malzeme satan yerlerde bulabileceğiniz gibi solvent baskı yapan yerlerde de rahatlıkla bulabilir hatta para vermeden artık parçaları alabilirsiniz. Zira CASC folyolar normal folyolara göre 2-3 kat daha pahalılar.

Folyoları kaplama işlemi biraz el becerisi gerektirir. Ama emin olun çok da zor değildir. Sadece bazı püf noktaları var. Şayet folyo istediğiniz gibi yapıştırılacak zeminin şeklini alamıyorsa, fön makinası ile ısıtarak yumuşatabilirsiniz. Böylece daha kolay şekil alacaktır. Kaplama sırasında acele etmeyin ve yavaş yavaş kaplayın. Başlarda hava kabarcıkları kalacaktır. Bu hava kabarcıklarını etrafından sıkıştırarak olabildiğince küçültün ve toplu iğne ile delerek kabarcığın içerisinde kalan havayı tahliye edin. Bir iki uygulamadan sonra artık hava kabarcığı bırakmayacaksınız :)

Saygılarımla

_stuka_
30-06-2010, 02:25
yaa yine harikasınız ! lakin çok geç.. zira kapladım gitti. :) kaplama kağıdı derken kastettiğim normal uçak kaplama kağıdı. balsa kapladığımız türden işte. onu plastik cowling e uyguladım uygulamaya da ağacı tuttuğu kadar sağlam tutmadı. ben de üzerinden asetat kağıdığla takviye yaptım. içe kıvrılan kesimlerini de epoksi ve ağır japon la yapıştırdım. cok fena durmadı. ama acıkcası istediğim görüntüyü alamadım. potlukları kapatabildiğim kadar tamir ettim işte. plastik malzemeyi normal uçak kaplaması ile kaplamaya calısmak pek de verimli bi iş değilmiş. buradan tüm dostlara tecrübe sabitinde duyurulur.
ve dediğiniz malzeme ... aklıma gövdenin üst yarısını kaplamaya giriştiğimde gelmişti. zira uçagın alt yarısı balsa; üst yarısı plastik olaarak geldi. kurnaz çinliler plastiği kaplamanın zor ve zahmetli oldugunu bildiklerinden olsa gerek öölece yollamışlar! bi de dediğim gibi içine bi parça yapıştırmalı kaplama kagıdı koymamışlar.. adını bilmiyordum şimdiye kadar (Oaracal marka dedğiniz veya CASC folyo) aradım onu. ama maalesef benzer bişeler bulamadım. aslında acele de ettim bakmam gereken bi kaç yeri atlamak zorunda kaldım. dediğiniz malzeme yapışma yönünden güçlü ise en dogrusu bu. ayrıca ısıtılıp şekillendirilebiliyosa cowling gibi ortamların piri o malzeme olsa gerek..bi dahaki modele ya da dedğiniz gibi allh gecinden versin tamirat için diyelim. :) bitirince fotolarını yollicam zaten. az bir işi kaldı. servolarımı bekliorum montajı bitirmek için. yarın elimdeler..
motor mount cowling işi zormuş ! adamı yer valla .. diyorum. eskilerin deyimi var ya: pösteki saymak .. o işte :)
çok çok teşekkür ederim yeniden ve yeniden (bıkmiicam asla) saolun :)
saygılarımla
ozan..

pcokum
30-06-2010, 02:46
Bir şekilde halletmiş olmanıza sevindim. Bahsettiğim malzeme yapışma kuvveti açısından tatmin edicidir. Ancak yapıştırılacak yüzeyin önceden yağ, kir ve tozdan arındırılması gerekir. Bunun için metil alkol, mavi ispirto yada zorda kalırsanız kolonya kullanabilirsiniz.

Umarım tamirat için lazım olmaz. Ama kırım kaçınılmazsa bir gün lazım olacak. Allah gecinden versin :)

Bu arada bahsettiğim folyoların floresan özellikte olanlarını kanat altına uyguluyorum. Böylece uçak kapalı havalarda daha rahat görünüyor, tersi düzü kolayca ayırt ediliyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Saygılarımla

baytacoglu
30-06-2010, 10:34
Bu arada bahsettiğim folyoların floresan özellikte olanlarını kanat altına uyguluyorum. Böylece uçak kapalı havalarda daha rahat görünüyor, tersi düzü kolayca ayırt ediliyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Saygılarımla
[/quote]

+1 ;)

Barlas

RACHMAN
02-07-2010, 11:45
Abilerim ışığınız sayesinde içimdeki karanlık biaz aydınlandı. bütün söylediklerinizde içimdeki acemiliği durduransa motor yerine pil alma fikri. haklısınız 4-5 tane pille bende stuka ve berdal kadar havada kalabilirim (böylece kıskanmam:)) Ama Pınar abi drum böyle olunca senin başını çok ağrıtmak zorunda kalacağım çünkü ben deprondan uçak yapıyorum. daha önce birini (hatta ilki) ozan hocayla yerden kaldırdık bi extra 330 ama servoları bantla tutturduğum ve elevatörü havada kaybettiğimiz için beden eğitimi bölümünün çatısına zorunlu indik. herneyse... şimdi duvarımda asılı bi turbo ravenım var elektronik konusunda doğru denklemi kuramadığım için yerden kaldıramadım. ilk denemem de 3600 kv. (helimin motoru) fırçasızı taktım yarım gazda burun komple koptu :D şimdi plastik bir motor yatağıyla bir burun oluşturdum. resimleri ekleyeceğim... Pınar abi Turbo Raven'ımı uçuracak doğru bir motor kombinasyonu yazarmısın?

pcokum
03-07-2010, 01:18
Turbo Raven'in boş ağırlığını söyleyebilirsen, uygun motor, ESC, pervane kombinasyonu konusunda seve seve yardımcı olabiliriz.