PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FLY MODEL EXTRA 330 L

baytacoglu
25-09-2010, 21:58
Arkadaşlar, hep Phoenix model uçakları yapan biri olarak gaflet içerisinde bir an önce uçağım olsun diyerekten apar topar aldığım bu modeli hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Evet her halde en sonda söylemem gereken sözü en başta söylüyorum. Ancak ben bu kadar kalitesiz ve kötü bir işçiliği görünce inanılmaz hayl kırıklığına uğradım.

Öncelikle resimlerde de göreceğiniz gibi Uçak Fly Model ancak içerisinden çıkan sözde yapım kılavuzu (sözde diyorum çünkü kılavuzdan başka sanki bir müsvedde defterine benziyor) Flight Model olarak çıktı. Ben bunu gördüğümde zaten kıymetli Safa hocamızın Flight model U Can Do 3D uçağında başına gelenlerin benim de başıma gelecğini anlayaraktan daha yapmaya başlamadan moralim bozuldu.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

baytacoglu
25-09-2010, 22:07
Uçağın içerisinden yapımı için gerekli vida takımları eksik çıktı. Diğer taraftan verilen control horn'ları da ben beğenmedim ve uçağın tüm kontrol yüzeylerini hareket ettirecek kolları evdeki daha yüksek standartlı malzemelerimle yaptım. 60-90 sınıfı bir 3D akrobasi uçağı için adamlar sadece cyano hinge koymuşlar. Ben de aralara plastik menteşe koydum ve hepsini toplu iğnelerle perçinledim.

Veee günün en çok anlamlı konusu şu: Adamlar firewall olarak tamamen ahşap bir yapı oluşturmuşlar ve sıkı durun sadece 4 zamanlı motor oturtabileceğiniz bir konfigürasyon yapmışlar. 2 zamalı motoru oturtmaya kalktığınızda mount sesteklerini kesmeniz gerekiyor ve bu da orayı çok zayıflatıyor.

Hal böyle olunca ne yazık ki elimizdeki iki zananlı motorları kullanamadık ve bir de motor masrfına girmek zorunda kaldık. Ben de almışken kaliteli olsun deyip Saito 115 AAC bir motoer aldım. Yanı aslında uçak 60-90 sınıfı ama 2 zamanlı için yapılmadığından 90-120 sınıfı olarak lanse ediliyor.

baytacoglu
25-09-2010, 22:29
Rahmetli YAK54 için aldığım spinner de ne yazık ki bu uçağa kısmet oldu. Spinner bile uçaktan daha kıymetli bana sorarsanız.

Gördüğüm tüm Flight modellerde olduğu gibi bu modelin de uçak tamamlandıkan sonra arkası ağır oldu hem de 115 Saito 4z motorla. Öne ağırlık eklemek zorunda kaldım. Oysa Phoenix modellerde bu hiç sorun olmuyor.

Kanadın birleştirici borusu kanatların içine resmen cebir kullanarak giriyor. Çıkarırken de çıkmak bilmiyor.

Kanadı vidalamak ise ayrı bir sorun içine el girmiyor ve kanat vidalama noktası çok dar bir yerde. Ahşap Somunlarına yapıştırıcı konulmadığından vidalarken somunlar düşüyor.

Uçağın son şekli uzun uğraşlar sonucunda sanki güzelmiş gibi görüntü veriyor. Tek iyi şey bu kadar anormal efor sarfedip adama benzettiğim bu model uçuş olarak iyiydi.

Uçağın belli bir miktar süzülmesi bile var.

Özet sonuç: Şu ana kadarki tecrübelerime dayanarak kimseye Fly ya da Flight model asla ve asla tavsiye etmiyorum. Bundan sonra iki alternatifim olacak. İlki Phoenix modeller, ikincisi Blackhorse modeller. Şunu da akılda tutmak lazım ki bu kadar kalitesizlik Phonix ve Blackhorse ile aynı fiyattan satılıyor. Verlen paraya yazık vallahi.

baytacoglu
25-09-2010, 22:33
Tabii resimdeki pilotu bile benim rahmetli YAK'tan aldığımı söylemeye gerek yok. İçinden Pilot ve Spinner çıkmadı.

Çok emek versim ama bir şey olursa bu uçakla ilgili üzüleceğim tek şey motor olur.

Sevgiler

Barlas.

ruzgar
26-09-2010, 09:02
sevgili barlas hocam herşeye ragmen modeliniz resimlerde harika görünüyor ve sizin tejrübeli ellerinizden toplandıgı için, eger modelin uçuşundada genel bir sorun yoksa, bence uçurulur .
hocam ğüzel olmuş ellerinize saglık diyorum uzun yıllar kırımsız kullanmak dileigle.

mozeren
26-09-2010, 15:35
Kazasız kırımsız uçuşlar diliyorum

Murat

baytacoglu
26-09-2010, 21:47
Teşekkürler arkadaşlar. Ancak bugün daha yerde motor ayarı yaparken firewall motorun gücüyle sökülmüş. Çinli arkadaşlar biraz yapıştırıcı iktisatı yaptıklarından olsa gerek... ;D

Bu uçak için 90-120 4z diyorlar biz 115 4z taktık. 120 taksaymışız maazallah motor bir tarafta uçak bir tarafta olacakmış demek ki.

Hiç uçmamış uçağı yeniden tamir ediyoruz.

Fesuphanallah 8)

Sevgiler

Barlas.

pcokum
28-09-2010, 14:10
Barlas hocam ne diyeyim bilmiyorum. Öncelikle hayırlı olsun yeni modeliniz. Kazasız, kırımsız uçar inşallah. Yeteri kadar aydınlatıcı bir değerlendirme olmuş, en azından Fly Model'in Flight Model ile aynı firmanın ve aynı kalite (kalitesizlik !) anlayışının ürünü olduğunu anlamış olduk. Üzerindeki motor bir servet olmasa, limitleri iyice zorlarsınız diyeceğim ama motora yazık olur.

Sonuçta işin zor kısmı olan montajı atlatmışsınız. Hayati öneme sahip yerlere epoksi takviyesi yaptıktan sonra güzel bir şekilde uçacaktır diye tahmin ediyorum.

Tekrar hayırlı olsun.

baytacoglu
28-09-2010, 15:53
Pınar kaptanım, çok teşekkürler.

Son iki gecedir firewall bağlantı noktalarını ahşap çubuklarla desteklemek ve epoksilemekle geçirdim. Bu akşam kısmet olursa gaz ayarını kontrol edip uçağı kapatacağımi.

Hafta sonu ne olur onu da hep beraber görürüz inşallah.

Sevgiler

Barlas.