PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Merhaba R/C hastaları :)

Metelama
05-12-2010, 00:34
Aranıza katılmaktan dolayı mutluyum

Kısaca R/C hikayemi anlatayım yıllar önce bilenler hatırlar Fairy diye dandik bir helikopter vardı, fiyatı da galiba 30 lira civarıydı, bikaç arkadaş aldık ve sonuçta hepimiz kırıp süs yaptık :) sonuçta bikaç sn stabil uçtuktan sonra kendi etrafında dönen bir oyuncaktı ama yinede onun uçması beni etkiledi ve aradan yıllar geçtikten sonra çok detaylı olmasa da ve ara ara internette incelemer yapmışlığım olduğundan, Lama serileri hoşuma gitti ve geçenlerde lama v4 aldım, yine oyuncak diye düşündüm

tabi stabil uçacağını sandım daha ilk kaldırma denemem deheli geriye doğru deli gibi gidiyordu, baya bir uğraştıktanve internette de birkaç bilgi bulduktan sonra servolar ile swasplate arasında bir denge bağlantısı olduğu ve genel olarak pervane eksenin geriye yatık olduğunu anladım , vidaları gevşetip yere paralel hale getirince ilk uçuşum gerçekleşti, bu denemelerim esnasında bu işin oyuncak kullanma işi olmadığını da iyice anladım :) tabi daha öncesi çok yetersizde olsa bir iki saat simülatör çalışıp ve bu simülatörde de kolların yerlerinin farklı olduğunu anlayana kadar da benim helide üst kanatlarda ufak ufak çatlamalar başlamıştı :) malesef ev içinde bu işlerin olmayacağını ertesi güne kadar anlayamadım :)

ertesi gün garajda uçurunca trim ayarlarını, gyro, gain vs. ayarlarını birazda olsa kaptım, netice de biliyorum ki 2 haftadır bir arpa boyu yol aldım, zaten bugün üst kanatlar bitti :) yenilerini yurtdışından sipariş ettim, pil kullanımını öğrendim yedek pil ve iniş takımları aldım çünkü biride kırıldı :)

neticede bu iş zor iş heli kullanmak ise cidden zormuş, rc araba bir nebze kolay çünkü yere basıyor, uçak ve heli cidden deli işi :) hele teknik ayarlar var ki onları yapmak için çok çalışmak lazım ve bilen biride gerekiyor, en azından kırma dökme ihtimali daha azalıyor, çok zevkli ve malesef keseyede hitap etmeyen bir iş artık maddi imkanlarım geliştikçe modellerde de bir üst sınıfa geçme hayali kurabilirim diye düşünmekteyim, bu arada sizlerle ikinci günde yapabildiğim uçuşumu paylaşmak istiyorum acemice ama ilk doğru düzgün uçuşlarımdan biri :)

E-Sky Lama v4 is flying in living room :) ([Sadece Kay)

buradan umarım güzel bilgiler ve paylaşımlar alırım ve işi bilenlerle yüzyüze tanışabilme, bişeyler kapabilme şansım olur, herkese tekrar merhaba

saygılarımla

Metelama
05-12-2010, 00:38
bu arada sizden de lama v4 kullanımı ve heli uçuş teknikleri için tavsiyelerde beklemekteyim, parçlarım bu hafta gelecek ve tekrar heliyi baştan aşağı kontrol edip, ayarlarını elimden geldiğince yapacağım, simülatör dışında uçuş teknikleri ile ilgili videolar ve yazıları nereden bulabilirim yada en iyi bilgi veren sitelerde olabilir, ingilizce de olabilir ama önce türkçe olursa iyi olur terimleri daha yeni öğrenmeye başladığım için kafam karışıyor :)

baytacoglu
05-12-2010, 14:19
Foruma hoş geldiniz.

Heli lonusunda bilgili ve uçuran arkadaşlarımızın size yardım edeceğinden hiç şüphem yok.

Şunu söylemeden geçemeyceğim, her helici sonuçta uçak uçurur.

Bir gün sizi de uçakçılar arasında görmek dileğiyle.

Barlas.

Not: Nerede ikamet ediyorsunuz?

Metelama
05-12-2010, 15:52
teşekkürler
umarım birgün uçağa da geçerim ama şuan için bol deneyime ve maddi imkanlarımı geliştirmeye ihtiyacım olacak, birgün beraberce yeni uçağımı uçurma günlerini görebileceime inanıyorum :)

istanbul anadolu yakasında esenkentte oturmaktayım, r/c araçlarımın yanına ikinci el bir tane yakıtlı traxxas araba eklemek üzereyim bana satan kişinin marş dişlisini bulmasını bekliyorum, yani heli ve arabaya sahip olduğuma göre uçaklı günleride görebileceğime inanıyorum :)