PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : komut konusunda yardım!

alican_22
20-12-2010, 14:26
Değerli hocalarım ben uçağa bataryasını taktığım zaman elevatör kendi kafasına göre ben kumandadan komut vermememe rağmen aşağıya doğru iniyor. Bunun sebebi nedir ve bu sorunu nasıl giderilebilir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
SAYGILARIMLA...
Mert Alican AKÇAY

pcokum
21-12-2010, 11:56
Alican;
Öncelikle kumandayı açtığından ve daha sonra da alıcı bataryasını bağladığından emin olmalısın. Özellikle FM sistemlerde bu konu önemli. Kapatırken de tam tersini yapmalısın. Yani önce alıcı sonra verici kapatılmalı.

Radyo sistemini çalıştırmadan önce vericinin anteninin tam olarak açıldığından emin ol. Alıcının antenini ise uçağın gövdesinden dışarıya çıkartıp, gövde boyunca kuyruğa doğru uzat. Alıcı anteni metal parçalardan uzak durmalıdır. Alıcı antenini kesinlikle sarıp yumak yapma. Hatta anten kablosunun kendisine değmediğinden de emin ol.

FM radyo sistemleri çevredeki radyo frekanslarına duyarlıdır. Özellikle evde çalıştırıldıklarında mikrodalga fırınlar, wireless modem/routerlar, yüksek gerilim hatları gibi radyo sinyali üreten unsurlardan etkilenirler ve glitch adı verilen istem dışı servo hareketlerine neden olabilirler. Bu hareketler uçaktaki tüm servolarda olabildiği gibi servoların bir kısmında da olabilir. Yapabiliyorsan testi açık alanda yapmayı dene.

Son olarak, sorun çıkaran servoyu bir başkası ile değiştir. Yeni servo da aynı şekilde çalışıyorsa alıcıda problem olabilir.

alican_22
23-12-2010, 14:52
Pınar hocam benim alıcının anteni yumak halinde Metalden uzak duruyor. Ben eve gidince sizin dediklerinizi tekrarlıyacağım. Zaten yeni bir tane servo almıştım elevatörün servosuyla onu yer değiştirip denemeleri yaparım. Birde şunu belirteyim ben modeli evde denedim. Bizim evin yakınlarında modelcilerin toplandığı boş alan var olmadı oraya gidip tam anlamıyla test ederim. Peki alıcının antenini uçağın kuyruk kısmından çıkartayım mı yoksa kuyruk kısmında sabit bir şekilde kalsın mı?

baytacoglu
23-12-2010, 17:59
FM kumandalarda antenin tamaen açık ve uzun bir şekilde uçağın arkasından süzülmesi tüm forumlarda ve kumanda kitapçıklarında tavsiye edilmektedir.

Sevgiler

Barlas.