PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PHONIX FUTURE

bbbozca
02-06-2008, 21:45
geçen hafta sonu adanadan gelen arkadaşımız fun-fly türü uçakla göz doldurmuştu.
uçakta tecrübeli diğer bir modelci arkadaşım olan Cansun bey de fun-fyl sözcüğünü son bir kaç buluşmamızda ifade edince benimde ilgimi çekti.
baktımki hem yavaş uçurulabilen ,hemde ağresif hareketlere açık bir model, bir tane edineyim dedim.

patlarmotorlu modeller bir başka güzel.....
benim de patlar motorlu skale modelim var ......ama ağresif hareketler olmaksızın sakin sakin dönülen, uçulan, bir model (süper decathlon)
bu uçağa hareket yaptırabilmek için 61 lik 2 zamanlı lazım bunu koyamazsınız zaten hızlı uçuyor ve inişte durmuyor......
iniş takımları ve bağlı olduğu yerler bu mukavemete çok dayanacak durumda değil.Güçlendirseniz ve büyük depo koysanız daha hızlı uçmak, inmek gerekiyor.... buda acemi sayılacak biri için uygun değil.
bu uçakla skale keyfi çıkaracaksınız sakin kalkışlar inişler dönüşler vs... yapacaksınız....!!!!!!

netice itibarıyla daha hareketli uçmak için phonix future aldım.

elimde elektrik motoru ve pil olduğu için elektrikli olarak uçuşa başlayacak...... daha sonra patlarlı olabilir ama uçak çok narin. patlara fazla dayanacağı kanaatinde değilim.

üretici 40 lık motor tavsiye ediyor,ama bence bir üztü 46ax gerekli. hatta en gözde motor 55 ax de takılabilir.(bu durumda uçağa takviye gerekli)
en az 40-46 lık patlarlı dengi elektrik motoru lazım. ( axi 4120 gibi)
ancak elimde axi 2826 dengi elektrik motoru var.ağresif hareketler yapamasamda uçağa alışma babında trainere yakın,çok az ağresiflikte uçuşlar yapabileceğimi düşünüyorum.

kiti ısmarladıktan 1 gün sonra 35 ytl gibi oldukça pahalı yol ücreti ödeyerek uçağı adresimde teslim aldım.
kiti görüntülemeden heyecanla motoru monte etmişim.(sonradan farkına vardım)
anca bundan sonra görüntüledim.
kitin kanat açıklığı 1260 mm, boyu 1380 mm 5 servolu 4 kanal kumanda ile uçurulabiliyor.
kitin tüm parçalarını teker teker tarttım
gövde 310 gr
kanat 270 gr
rodlar 30 gr
cowling 40 gr
yakıt sistemi 80 gr(depo vs)
iniş takımı 80 gr
arka kanat 80 gr
arka dikey k.40 gr
kanat altı 30 gr
spinner 30 gr
motor mount 95 gr(elektrikli mount u 55 gr)
diğerleri 85 gr
olmak üzere toplam 1120 gr boş ağırlığı
toplam uçuş ağırlığı ise maximum 2100 gr olmalı
şimdilik bir kaç resim ekliyorum donanım hakkındada ileride bilgi ekleyeceğim

bbbozca
02-06-2008, 22:03
resim

cansung
02-06-2008, 23:17
Güle güle kullan Bahadırcım ,Bende yarın Allahtan bir mani olmazsa Katana V2 ve 55AX motoruma kavuşacam ve hafta sonuna yetiştirmeye çalışacam :)

sarıkaya
02-06-2008, 23:44
Bahadır hocam hayırlı uğurlu olsun.Güle güle kullan.İnşaallah kırımsız uçuşlar olur.Bu arada sen bu uçak işine çok hızlı girdin.Senin peşinden yetişemeyecek gibiyiz.

bbbozca
03-06-2008, 00:00
Bahadır hocam hayırlı uğurlu olsun.Güle güle kullan.İnşaallah kırımsız uçuşlar olur.Bu arada sen bu uçak işine çok hızlı girdin.Senin peşinden yetişemeyecek gibiyiz.

ramazan bey ben hızlı gibi görünsemde yavaşımdır
mesela decathlonla ağrsif hareketler yapmıyorum
yada zorlamıyorum.çünki bu uçk yavaş yavaş dönmeye tırmanmaya müsaait.
başkası olsaydı çoktan 2 zamanlı 61 lik motoru takıp son hızla dlmaya,tırmanmaya başlardı.
bakın bunuda bir süre trainer gibi kullanırım (istekli birine satmazsam tabi) sadece keskin dönüşler yaparım sadece bunun için aldım modeli

ceyhun
03-06-2008, 12:43
bahadır abi yeni uçağın hayırlı olsun.
kırımsız güzel uçuşlarla, keyfle uçarsın inşallah.
hafta sonu görecekmiyiz uçağı.
bu arada cansun abi senin uçaktan çok güzel bahsediliyor.
haftasonuna yetiştirmeni umuyorum merakla bekliyorum iki uçağıda.

cansung
04-06-2008, 00:27
Uçağı bugün teslim aldım yarın bir mai olmazsa motorumda gelecek ve takarım üstüne , pazara hazır olur {SMILIES_PATH}/cheesy.gif

bbbozca
04-06-2008, 08:50
yeni uçağın hayırlı olsun,güle güle kullan cansun kardeşim.
hatta yeni bir başlıkla birkaç resim de eklesen daha güzel olmaz mı ?

bbbozca
04-06-2008, 09:47
uçak bitmek üzere şimdilik(yeterli gelmeyeceğini bile bile turngy 35-48 motor taktım.(elimde daha güçlüsü yok)
yükselişe ve ruddere gws park hpx 4.8 voltta 3.6 kg torklu 17 şer gramlık servoları monteledim.
epoksi ve Ca ile kuyruku yerlerine aıştırarak monteledim. yekeleri ve rodları taktım ama setupları henüz yapılmadı.
şimdi ikitane (elevatöre) servo lazım. sipariş ettim ama gelmesi baya sürer belki helikopterlerden söker buna takarım.ya hitec hs-322 standart yada gws nin park hpx i, bunlar.
(gws) ler daha hafifler.
şimdilik cc 45 esc takacağım ama bu esc motoru kaldırmayabilir.o yüzden bec ini devre dışı bırakıp ekstra ubec ekleyeceğim.pasif soğutucuda takacağım.çünki motor 48 amp talep ederse esc maksimum 35 olduğundan riskli.piller anlık 120 amp verebiliyor ama ideal 70 e kadar kullanılabiliyor.pil olarak gerçek kapasitesi 1150 mah olan 4 seri bağlı a123 li-io kullanacağım.(prospektüslerinde 2300 mah yazıyor) tahminimce bir pil 5 dakika dayanacak
ağırlıklar hakkında bir sonraki gönderimde bilgi vereceğim.

cansung
04-06-2008, 13:02
Eline sağlık bende akşam Katanayı bitirrisem 55 AX motoruyla fiyakalı bir resim çekecem :)

bbbozca
06-06-2008, 11:56
uçak ın uçuş ağırlığı 2100 gr olmasına karşın ben pili ile 1600 gr ile uçuşa hazır hale getirerek rekor kırmıştım.
ancak ağırlık merkezi sorunu çıktı.bende bir pil daha akledim 1930 gr ma çıkmasına rağmen ağırlık merkezi yinearkada kalınca 3.bir pile yer de kalmadı,uçak ağırlığıda arttı.ancak trainer uçuşu yapabileceğim ağırlığa ulaşınca güçç sistemini değiştirme işi kafama yerleşmeye başladı.
Cansun unda yoğun şartlamaları ile dün gece sabaha kadar uğraşıp süper Decathlon daki 61 lik 4 zamanlı asp motoru buna monte ettim.
artık ep değil gp ........
resminide ekliyorum...........

cansung
06-06-2008, 11:57
uçak ın uçuş ağırlığı 2100 gr olmasına karşın ben pili ile 1600 gr ile uçuşa hazır hale getirerek rekor kırmıştım.
ancak ağırlık merkezi sorunu çıktı.bende bir pil daha akledim 1930 gr ma çıkmasına rağmen ağırlık merkezi yinearkada kalınca 3.bir pile yer de kalmadı,uçak ağırlığıda arttı.ancak trainer uçuşu yapabileceğim ağırlığa ulaşınca güçç sistemini değiştirme işi kafama yerleşmeye başladı.
Cansun unda yoğun şartlamaları ile dün gece sabaha kadar uğraşıp süper Decathlon daki 61 lik 4 zamanlı asp motoru buna monte ettim.
artık ep değil gp ........
resminide ekliyorum...........

Bahadırcım çok sevindim {SMILIES_PATH}/smiley.gif acilen 3d Pervane alman lazım motorun özelliklerine gir ve geniş palli bir pervane beyen, bende bakayım senin için.

bbbozca
16-06-2008, 13:06
PHONIX FUTURE ilk uçuşunda rahmetli oldu...... ::) {SMILIES_PATH}/rolleyes.gif

ceyhun
16-06-2008, 13:48
bahadır abi hafta sonu gelemedim ama anladığım kadarıyla bi kırım yaşamışsın
çok üzüldüm abi eğer öyle ise inş. rahmetli olmamıştır dediğin gibi bir iki ameliyatla düzelir.
çok güzel bi uçak ben onu canlı görmek istiyordum {SMILIES_PATH}/sad.gif

cansung
16-06-2008, 13:55
PHONIX FUTURE ilk uçuşunda rahmetli oldu...... ::) {SMILIES_PATH}/rolleyes.gif

Umarım şaka yapıyorsundur .

ceyhun
16-06-2008, 14:21
cansun abi bende şaka yapmasını umuyorum bahadır abinin.
şaka de abi şaka de....

baytacoglu
16-06-2008, 14:40
Bahadır hocam,

Nasıl oldu bu iş, ne zaman uçurdun da ne zaman kırıldı bu meret? Hocam çok üzüldüm, geçmiş olsun. Daha yeni uçak rahmetlemiş biri olarak duygularını çok iyi anlıyorum.

Sevgiler

Barlas.

bbbozca
16-06-2008, 20:47
uçak çok oynak tı (-40 expo verdiğim halde)
uçağın altıda üstüde aynı bir ara güneşe girdi çıktı ne tarafa uçtğunu anlayamadım,altımı üstümü seçemedim ve tribinlerin orada yere yapıştı.
onarılabilir, kuyruk ve kanatlarda hiçbirşey yok. ön taraf gitti,halledilebilir.ama bunu uçurmam için bir fırın ekmek yememin gerektiğine karar verdim. ve iki tane trainer sipariş ettim. uzun süre onlarla uçacağım.
ihmal ettiğim helilere bakacağım.

cansung
16-06-2008, 21:04
Çok üzüldüm ama gene erken karar vermişsin bence uçağı tamir et ve olayın üzerine git bukadar çabuk pes edilmez.

baytacoglu
17-06-2008, 11:51
Hocam ben de çok üzüldüm. Geçmiş olsun.

Vardır her işte bir hayır diyerek yola devam.

Kolay gelsin

ceyhun
17-06-2008, 12:18
abi tekrar geçmiş olsun çok üzüldüm. :(
kırım yaşamayı hiç birimiz istemiyoruz ama bazende kaçınılmıyor. ama bence uçağı mutlaka tamir et.
sen tamir edince uçaklar daha akıllı oluyo. {SMILIES_PATH}/grin.gif

sarıkaya
17-06-2008, 14:13
Bahadır hocam kırım için çok üzüldüm.Geçmiş olsun.Keşke elektrikliye daha hafif bir akrobatik uçakla geçseydin.(Köpük)Hem daha uzun süre havada kalabilir hemde her hareketi çok rahat deneyebilirdin.Bu benim nacizane tavsiyem.Genede yeni elektriklin hayırlı olsun.Güle güle kullan.

Ramazan

mozeren
17-06-2008, 15:44
{SMILIES_PATH}/embarrassed.gif
Bahadır Hocam,

geçmiş olsun, sanırım phoneix trainer EP ısmarlamışsın çok stabil uçan bir uçak bende de var ama pil konusu ve patlar motor performansının çok belirgin olması benim oyumu hep patlar yana çevirmekte.

görüşmek üzere
Murat Özeren

bbbozca
17-06-2008, 17:59
tüm dostlara gönülden teşekkürler.
bu uçağı pek tabi onaracağım ama seneden önce uçmaz sanırım.

hem elektrikli hemde patlarlı traineri dün ısmarladım bugün 2 gibi getirdi kargo şirketi....
hemen elektrikiye yapıştım saat 5 gibi hemen hemen bitti oldu.
yarın uçar bu model
patlarlıyı ucuzundan aldım küçük aldım. üretici 25-32 lik motor öneriyor.elimdeki en küçük motor 61 lik dört zamanlı.
bakalım dir karar vereceğim bunun içinde.belki 2 zamanlı ufak bir motor alırım.(4 zamanlı ufak motorlar pahalı 115$)

cansung
17-06-2008, 18:11
tüm dostlara gönülden teşekkürler.
bu uçağı pek tabi onaracağım ama seneden önce uçmaz sanırım.

hem elektrikli hemde patlarlı traineri dün ısmarladım bugün 2 gibi getirdi kargo şirketi....
hemen elektrikiye yapıştım saat 5 gibi hemen hemen bitti oldu.
yarın uçar bu model
patlarlıyı ucuzundan aldım küçük aldım. üretici 25-32 lik motor öneriyor.elimdeki en küçük motor 61 lik dört zamanlı.
bakalım dir karar vereceğim bunun içinde.belki 2 zamanlı ufak bir motor alırım.(4 zamanlı ufak motorlar pahalı 115$)

Ah Bahadırcım keşke alel acele bir şeylere karar vermeden keşke danışsanda fazla para harcamana mani olsak :) ) sana üsten düz kanatlı Great Planes Easy Sportu aldırırdım ,46 lık veya 61 4 zamanlıyla muhteşem uçardı ve sana trainer zevki verirkende aklına gelebilecek hertürlü akrobasiyide yapardı veya ugly stick önerirdim ,keza bu uçakta 2. uçak için muhteşem seçim olurdu ,eğer benim tecrübelerime güveniyorsan (yaklaşık 11 yıldır model uçak uçuruyorum :) Umarım herşey gönlünce ve hayırlı olur, yeni uçaklrını iyi günlerinde uçurursun inşallah.

[Sadece Kay ... html  ([Sadece Kay) Yıllardır sitemde durur {SMILIES_PATH}/wink.gif

ceyhun
17-06-2008, 18:22
bahadır abi yeni modellerin fotolarını eklicekmisin?

bbbozca
17-06-2008, 22:39
bahadır abi yeni modellerin fotolarını eklicekmisin?

hayır, son sürat yapım la ilgileniyorum.