PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SHOOTING STAR by FLIGHT MODEL

baytacoglu
11-05-2011, 10:03
Değerli arkadaşlar

Yaklaşık iki aya kadar önce aldığım ancak daha yeni yaptığım bir modeli paylaşmak istiyorum.

Bu modelin incelemesini yakıtlı modeller altında yapıyorum çünkü uçağın orijinali yakıtlı ancak ben bu uçağı elektrikli olarak topladım.

Uçak THK'dan alındı. Ben Kırmızı - Beyaz renklerde olanını tercih ettim.

Doğrusu bu kez Flight Modelin işçiliği kötü değildi ve oldukça sağlam imajı veren bir yapısı vardı.

Önce işe firewall arkasındaki üst balsayı usulüne uygun keserek ve motoru monte ederek başladım.

Motor montajı bittikten sonra 1cm.lik balsadan hazırladığım pil yuvasını ve pili tutacak velcro bantları birleştirdim.

Motor olarak AEOLIAN X3654 1600 KV

Specification

Rotational Speed:
1600 (kv) RPM/V
Continuous Current:
70A
Max. Current:
80A
Input Voltage:
7.4 - 25.9V
Max. Efficiency:
98%
No Load Current:
1.5A
Internal Resistance:
42 m(Omega)
Power:
1250W
Motor Weight (Motor only):
222g
Motor Dimensions (Diameter x Length):
36.6mm x 54mm
Input Battery Types:
NiCd/ Nimh/ Li-po Battery
Recommend Model:
500 Helicopter

motor kullandım.

ESC ise Mystery 100 A Brushless ESC tercih ettim.

Pervane olarak da Master Airscrew 11x6 3 Pal Pusher pervane tercih ettim.
3 Palli tercih etmemin nedeni pervanenin iki kuyruk arasında olması gerektiği ve kalkış ve inişlerde yere sürtme olasılığı olduğu için boyutlarının biraz daha küçük olması içindi. Ancak yaptığım ölçümler 12x8 iki pal de kullanabileceğimi gösteriyor ancak yere sürtme riski artıyor.

baytacoglu
11-05-2011, 10:31
Resimlerin devamı

baytacoglu
11-05-2011, 10:41
Motor ve ESC işleri bittikten sonra uçağı normal prosedürlerle tamamladım.

Uçakta gördüğüm en zayıf yer ön tekerleğin monte edileceği balsa. Çok ince yapılmış. Umarım kırılmaz.

Uçağın kanopisini ve pervane koruyucu telleri taktıktan sonra uçak tamamlandı.

Uçak diğer yapmış olduğum Flight Modeller gibi arkası ağır oldu. Öne hem alıcı lipo pil hem de ekstradan neredeyse 200 gr ağırlık koydum ve dengeyi ancak sağladım.

Şu anda uçuşa hazır.

Umarım hafta sonu göklerle buluşur.

Sevgiler

baytacoglu
11-05-2011, 10:42
Bu da son resim

cansung
11-05-2011, 10:51
Abi ellerine sağlık çok güzel duruyor :) Umarım çok güzel uçar.

baytacoglu
11-05-2011, 11:07
Umarim, amin!!!

sarıkaya
11-05-2011, 12:18
Hocam hayırlı olsun.Uçuşu da inşallah görünüşü gibi olur.Bu arada sana söz verdiğim buzzerli lipo pil ikaz aletini yaptım.Yarın verebilirim.

rsardaslar
11-05-2011, 13:52
Barlas Hocam hayırlı olsun. Çok güzel görünüyor.

baytacoglu
11-05-2011, 14:56
Hocam hayırlı olsun.Uçuşu da inşallah görünüşü gibi olur.Bu arada sana söz verdiğim buzzerli lipo pil ikaz aletini yaptım.Yarın verebilirim.

Ramazan hocam sağolasın, daha güzelleri sizin olsun inşallah.

Beni de bir heyecan sardı çünkü gerçekten bir jet modeli. İlk kez deneyeceğim, umarım kırmayız.

Buzzere çok ihtiyacım olacak çünkü uçak ağır ve motor çok güzçlü eğer tam gaz uçarsam 4 hücreli piller kısa zamanda tükenecektir.

Çok teşekkürler.

Barlas.

baytacoglu
11-05-2011, 15:00
Barlas Hocam hayırlı olsun. Çok güzel görünüyor.
Rüstem bey çok teşekkür ederim. Hakikaten uzun zamandır ben de bu modelden iyi bir sinyal aldım ve çok hoşuma gitti.

Uçuşunu ben de çok merak ediyorum. Özellikle patlar bir model olan bu modeli pilli yaptığımdan mutlaka başarılı olmam lazım yoksa çok mahcup olacağım.

Sevgiler

Barlas.

Not: Bir ara Tiger Moth'u sormuştunuz ama sonra vazgeçtiniz galiba...

stingray
13-05-2011, 09:48
Sevgili Barlas hocam,ellerinize sağlık.Uzun zamandır ben de bu uçağa bıyık buruyorum ama kısmet olmadı.Sizden alacağım yorumlardan sonra belki ben de düşünebilirim.Hayırlı uğurlu olsun.Uzun zaman zevkle uçurursunuz inşallah.
Sevgiler
Ege

baytacoglu
13-05-2011, 12:08
Ege hocam, iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

Ben biraz hız hastası mı oldum nedir uçaklar hep daha hızlı uçsun diye debelenip duruyordum. Bu modeli de hep jet modellere başlangıç olarak önerdiklerinden bir deneyeyim dedim. Ancak yapım kılavuzunda en büyük handikapı CG noktasını vermemesi o yüzden ben de tamamen kalbimin sesini dinleyerek bir CG ayarladım. EDF uçakta da benzer bir ayar yapmıştım o yüzdeen çok da yanılmayacağımı umuyorum.
Bu uçak için fark ettiğim tek şey pervanenin olabildiğince küçük olması arkadan yere sürtmeyi önlemek açısından önemli o yüzden ben 3 palli 11x6 pusher kullandım. İki palli yaklaşık karşılığı 12x7 ediyor ama kuyruk aralığı da çok geniş değil o yüzden bu pervane belki de max. pervane ölçüsü olur.
Zaten uçak 46'lık olduğundan her halde 11 pervaneye göre düşünülmüş.

İnşallah hafta sonu uçurmak kısmet olursa gözlemlerimi de yazarım.
Saygılar

Barlas.

doganaksu
14-05-2011, 18:53
Barlas Hocam çok güzel bir modelmiş kırımsız uçuşlar. Umarım yazın geldiğimde görmek kısmet olur.

baytacoglu
14-05-2011, 21:13
İnşallah Doğan hocam, çok teşekkürler.

Uzun zamandan beri beni çok heyecanlandıran bir model oldu.

Umarım kırmayız.
Sevgiler

Barlas.

baytacoglu
16-05-2011, 10:27
Değerli modelciler,

Uçağın ilk uçuşunu dün sabah erken saatlerde yaptık. Her ne kadar kılavuzda yazmıyor olsa da uçağın CG'sini çok güzel ayarlamışım o yüzden yerden kalkış ve uçuşu çook güzel oldu. Kesinlikle çok stabil uçuyordu ve hiç trim istemedi ancak 4. tur ortalarında motor birden sustu. 3/4 gaz ile uçuyordum ama yine de ne olduğunu anlayamadan sustu. Belli bir süzülüş sonrasında uçağı kazasız indirdim ve baktık ki motor yanmış. Çok da güzel bir motordu ama yakmışız.

Şimdi yeni motorunu bekliyor ama uçağın uçuşu için çok güzel diyebilirim.

İnşallah yeni motoruyla daha güzel uçuşlar yaparız.

Sevgiler

Barlas.

sarıkaya
16-05-2011, 18:47
Hocam geçmiş olsun.Özellikle büyük güçlü elektrik donanımlarında mutlaka wattmetre ile akım ve güç ölçümü yapılmasında fayda var.Tam gazda nominal motor akımı aşılmamalı bence.Bu sayede hem motor, hem esc ve de pil korunmuş olacaktır.

baytacoglu
16-05-2011, 19:52
Hocam geçmiş olsun.Özellikle büyük güçlü elektrik donanımlarında mutlaka wattmetre ile akım ve güç ölçümü yapılmasında fayda var.Tam gazda nominal motor akımı aşılmamalı bence.Bu sayede hem motor, hem esc ve de pil korunmuş olacaktır.

Hocam ben de wattmetreyi kurdum. Uçağın yeni motorunu da sipariş ettim. Motor gelince birlikte test ederiz artık.

Sağolasın.

Sevgiler

Barlas.