PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DL , DLE, DLA mı ? RCG mi ?

cansung
30-08-2011, 00:11
Arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla DL,DLE 30 orjinal olanı, DLA 32 de aynı fabrikada yapılmış ve daha sonra ayrılıp 32cc olarak piyasaya çıkmış bir motor, en azından ben öyle biliyorum, hobbyking firmasının sitesine girip baktığınızda DLE30 üretimden kalkmış ve yeni nesil olarak adı RCG 30cc olmuş, himodel sitesine girdiğimde bütün DLE ürünleri stokta yok ve üretimden kalmış, sadece DLA serisi stokta var, kafam karıştı motor almak istiyorum ama ne almalıyım :) Alın size uzmanlık sorusu araştırmaya başlayım.
RCG 30cc 3.9 bhp
DLA 32cc 3.7 bhp

With its easy starting characteristics and reliable low-maintenance running the RCG 30cc is an excellent engine. RCG engines have proven themselves the world over for quality and reliability.
Spec.
Displacement: 30cc
Weight: 980g (Including ignition and muffler)
Carburettor: Walbro type
Prop Speed: 1500 ~ 9000rpm
Max power: 3.9hp / 2.9kw
Suggested prop: 18x8, 18x10, 19x8, 20x8 (standard two blade prop)
Ignition: DC-CDI (computer controlled auto advance electric ignition system)
Power Supply: 4.8-6v
Lubrication oil: 2 cycle engine oil
Mixture: 25:1 to 40:1
Bore/Stroke: 36mm x 30mm

bbbozca
30-08-2011, 13:41
Cansun,
ben dle yi denedim .gerçekten güzel motor. rcg aldım ama hiç çalıştırmadım o yüzden yorum yapamyorum.dla barlas hocamda mevcut.

bergun
30-08-2011, 17:16
DLE ve DA Hobbico Hobby ürünüdür. Hobbico uzun süreler çindeki üreticisine -şimdiki dla markasını üreten- motorları ürettirmiş ancak bu firma kendi markasını yaratınca (30cc patenti hobbicoda oldugu için 32cc yi yaratmış) önce çindeki üretimini durdurmuş sonrada çinde ve çin menşeili sitelere satmayı yasaklamış. Şu an dle markalı ürünleri öncelikli Tower hobbies olmak üzere diger amerikan sitelerinde bulabilirsiniz.

Birçok yabancı forumlarda dle ürünleri dayanıklılık ve malzeme kalitesi olarak daha iyi bulunmakta. Bende de dle 30cc var.

baytacoglu
31-08-2011, 21:53
DLE ve DLA motorlar Burak'ın da dediği gibi Çin ile anlaşmalar bozulduğunda birbirinin aynısı (sadece hacimler farklı ki bu da patent zorunluluğundan kaynaklanıyor) motorlar. DLA eskiden DLE üreten Çin fabrikalarında üretiliyor.

Bende DLA 32 var ve yaklaşık 5 kg uçağı deli gibi çekip götürüyor hem de vertikal. Geçen hafta buradaki uçucular şahit oldular. Motorun toplam uçuş süresi rodaj dahil daha en fazla 8 saat olmuştur.
Bu motorlar yaklaşık 20 saatlik uuştan sonra daha verimli hale geliyorlarmış. Bu yüzden daha da verimli hale gelecektir diye bekliyorum.

Doğrusunu söylemek gerekirse DLE parçaları neredeyse hepsi birebir DLA'ya uyuyor.

Bence en güzeli fiyata bakmak. Eğer DLA 32 490 yerine DLE 30 dah uygun bir fiyata alınabilirse aralarında pek bir fark olmayacağını düşünüyorum.

Yani fiyat dah önemli bir kritrer gibi geliyor bana.

Sevgiler

Barlas.

cansung
01-09-2011, 00:05
Promodelde kalmamış :( THK da da yok.

Tower hobbies den DL alırsam yaklaış 510 TL ye Türkiyeye gelecek, aynı şekilde Himodelden DLE32 + 3 adet pervane+ 1 adet kill switch 530 TL ye mal olacak, Himodel den çok alışveriş yapmış aradaş var mı ? standart üye dışında bir duyuma göre Himodelden %40-50 indirim alabilenler varmış :) öyle birini yakalayabilirsem süper olur .

baytacoglu
01-09-2011, 21:22
Cansun DİKKAT.
Son uygulamalar ile 150Euro olan yurtdışından muafiyetli alışveriş artık 75 EUROya düşürüldü o yüzden artık ister normal posta ister taşıma kargoyla gelsin her halükarda gümrüğe alınacak. O yüzden yurtdışı siparişlerinizde çok dikkatli olun derim. Bence RC panoyu yakından takip et. Ayrıca CRRC PRO motorlarda 26 cc ile 3.1 beygir üreten motorlar var ve 375 TL'ye satılıyorlar. Bence rahatlıkla değerlendirilebilirler.

Sevgiler

Barlas.

cansung
02-09-2011, 00:28
Abi biraz önce gümrük sitesinden kontrol ettim halen 150euro :) Yılda 5 ve 2 ayda 1 defa olmak kaydıyla serbestmis. Mevzuatı aşağıya kopyaladım.

Posta/Hızlı Kargo Eşyası Muafiyeti

Kanuni dayanak nedir?

4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 07.07.2010-2010/659 ve 15.03.2011-2011/1546 tarihli-sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile değişik 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar, 19.04.2011 tarihli ve 2011/23 sayılı Genelge.
Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir gerçek kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.
Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.
Söz konusu eşyanın,
- Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
- Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
- Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,
- Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
gerekmektedir.
Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 150 Avro mahsup edilmeyecektir.
Hediyelik eşya muafiyeti, posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşya için dikkate alınmakta mıdır?
Hayır, yolcu beraberi 430 Avro'luk hediyelik eşya limiti, posta yolu ile getirilen eşya için söz konusu değildir.
Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.
Önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin muafiyetten faydalanmanın bir sınırı var mıdır?
Evet, posta/hızlı kargo yoluyla gelen ve değeri 150 Avroya kadar olan eşya için uygulanan muafiyet, iki ayda en fazla bir, yılda en fazla beş kere kullanılabilir. Bu limitlerin aşılması halinde eşyanın ticari mahiyette olduğu kabul edilip buna göre işlem yapılır.

Posta/hızlı kargo yoluyla her türlü eşya getirilebilir mi ?
Hayır, posta/ hızlı kargo yoluyla getirilebilecek eşyaya ilişkin olarak çeşitli kısıtlamalar mevcuttur.
Posta/hızlı kargo yoluyla cep telefonu getirmek mümkün müdür?
Hayır, posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu yolla cep telefonu getirilmiş olsa dahi hiçbir surette sahibine teslim edilmemektedir.
Herhangi bir nedenle yurtdışında kalan/unutulan cep telefonu posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi halinde teslimi mümkün müdür?
Evet, yurt dışına giden yolcuların IMEI numarası halihazırda kayıtlı olan cep telefonlarının çeşitli nedenlerle yurt dışında kalması ve bu telefonların posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi durumunda, söz konusu telefonların IMEI numaralarının kayıtlı olduğunun [Sadece Kay adresinden yapılacak sorgulama sonucu teyit edilmesi halinde teslim edilmesi mümkündür.
Hayvansal ve bitkisel gıda ürünlerinin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?
Hayır, bu ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün değildir.
Kozmetik ürünlerinin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?
Hayır, 30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.
Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?
Hayır, 13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan "takviye edici gıdalar" ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği'nin 4 üncü maddesinde tanımlanan "sporcu gıdaları"nın posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.
Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesine ilişkin bir istisna var mıdır?
Evet, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise "Milli Sporcu Belgesi"ni gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

bbbozca
02-09-2011, 23:48
Cansun elimde hiç kullanmadığım rcg var. bana maliyeti 400 tl istersen seve seve gönderirim.
phonex yak 120 ye takmak üzere almıştım. ancak pilot yak taki dle yi yaktım. yani o boşta...

cansung
03-09-2011, 01:03
Bahadırcım teşekkürler, motoru inceliyorum :) hobbycity deki yorumlarada bakıyorum, gönlüm dle veya dla dan yana :) ama bu rcg fena gözükmüyor, youtubeda rccgf diye video buldum, 18x10 7500 rpm çeviriyor ama aynı makine olmayabilir.
Senin izlenimlerin nedir bu makineyle ilgili ?

Not: Senin himodelde müşteri durumun nedir ? Platin üyeliğin var mı ?

bbbozca
03-09-2011, 15:31
himodelde "golden member" gözüküyorum.
bence en iyisi dle, fiyatı fazla olmakla birlikte towerden garantili(geri giderse paran iade edilir) getirtilebilir.
dla da himodelde peynir-ekmek gibi satılıyor...... zaten dle ile aynı imiş.
elimdeki motoru hiç çalıştırmadım. o yüzden değerleri nedir bilmiyorum.(bir ara senin phonex yak modelinden vardı ona taktım duvarda asılı durdu,sonra dle yi taktım bunuda kutusuna koydum)

cansung
03-09-2011, 20:23
Gold Member olarak dla 32 nin alış fiyatın nedir ?

bbbozca
04-09-2011, 20:20
Gold Member olarak dla 32 nin alış fiyatın nedir ?

208.69$ .........